پرورش بهترین زعفران ایران در لرستان/ ظرفیت نهفته اشتغال و درآمد

 

به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، یکی از اساسی ترین عوامل موثر در نوع معیشت ساکنین هر منطقه موقعیت جغرافیایی آن است که استان لرستان به علت موقعیت خاص اقلیمی از یک تنوع آب و هوایی منحصر به فردی برخوردار است.

در شمال و شمال غربی و شرق استان لرستان به دلیل ارتفاعات دو هزار متر به بالا ریزشهای جوی به طور عمده به صورت برف بوده و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل می باشد.

بیشترین میزان بارندگی در این نواحی که در فصول پاییز، زمستان و بهار صورت می گیرد بین 600 تا 800 میلی متر در سال است. حداکثر و حداقل درجه حرارت در این نواحی به ترتیب 22 + و 7- درجه سانتی گراد است.

شهرستان بروجرد و بخش های شمالی شهرستان خرم آباد، الشتر، چغلوندی، دلفان، شمال زاغه، بخش های میانی حومه الیگودرز در این ناحیه آب و هوایی واقع شده اند.

این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است.

این منطقه دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای نیمه گرم می باشد. ریزشهای جوی اغلب به صورت باران در فصول پاییز و زمستان و به میزان قابل توجهی در بهار صورت می گیرد.

شهرستان خرم آباد ، قسمتهایی از بخش ززو مازو و مرکز شهرستان الیگودرز و بطور کلی قسمتهای مرکزی استان لرستان جزو این ناحیه محسوب می شوند.

همچنین نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان به علت همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم می باشد. آب و هوای مساعد، زمستان این نواحی را بصورت قشلاق مناسبی برای عشایر لرستان و استانهای همجوار درآورده است.

در مجموع تنوع آب و هوایی استان لرستان موجب شده است که انواع محصولات کشاورزی و باغی در این استان قابل پرورش باشد.

یکی از مواردی که در پنج سال اخیر مورد توجه کارشناسان قرار گرفت کشت زعفران در استان حاصلخیز و سرسبز لرستان بوده است که این موضوع در گفتگوی مهر با مسئول مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان مورد بحث قرار گرفته است.

کریم قربانی با بیان اینکه این مرکز اقدام به بومی سازی زعفران در لرستان کرده است، عنوان کرد: طی یک فعالیت و تحقیق پنج ساله این مرکز موفق به بومی سازی محصول زعفران در استان شده است.

وی با اشاره به ویژه گیهای زعفران لرستان، عنوان کرد: بر اساس آزمایشهای علمی و مستند توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان معلوم شد زعفران تولید شده در استان می تواند به عنوان مرغوب ترین و ممتازترین زعفران کشور معرفی شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان یادآور شد: زعفران لرستان همچنین از نظر رنگ و اسانس نیز در زمره زعفران های برتر کشور نیز قرار می گیرد.

قربانی با بیان اینکه کاشت این محصول مورد استقبال کشاورزان لرستانی قرار گرفته است، بیان داشت: در سال گذشته بیش از 60 تن پیاز زعفران در میان کشاورزان سطح این استان توزیع شد.

وی با اشاره به روند برداشت محصول زعفران در استان، خاطر نشان کرد: در سال گذشته در هر هکتار زمین کشاورزی کشت شده توسط کشاورزان لرستانی سه کیلو زعفران برداشت شده بود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان با اشاره به نتایج تخقیقات صورت گرفته در جهت بومی سازی و ترویج کشت زعفران در لرستان، عنوان کرد: میزان رنگ دهی زعفران لرستان بر اساس آزمایشها 277.27واحد است که در مقایسه با زعفران ممتاز ایران که 220 واحد است دارای مرغوبیت بهتری است.

قربانی یادآور شد: همچنین عطر زعفران لرستان 33.13 واحد می باشد در صورتیکه که عطر زعفران برتر ایران بین دو تا 50 واحد است.

وی با اشاره به طعم زعفران لرستان در مقایسه با زعفران ممتاز کشور خاطر نشان کرد: طعم زعفران لرستان 100.23 واحد است که در مقایسه با زعفران برتر کشور که 85 واحد است دارای کیفیت بهتری می باشد.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان با تاکید بر اینکه میزان برداشت زعفران استان در سالهای بعدی به طور حتم افزایش پیدا خواهد کرد، افزود: این محصول سال گذشته در شهرستانهایی مانند کوهدشت، خرم آباد، چگنی و چغلوندی کاشت شده است.

رئیس مرکز تخقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان یادآور شد: این محصول در سال جاری به صورت آزمایشی در بروجرد نیز کشت خواهد شد.

قربانی با تاکید بر اینکه تولید زعفران با کیفیت در لرستان و در سطح وسیع باعث ایجاد اشتغال در این استان خواهد شد، خاطر نشان کرد: همچنین کاشت و تولید این محصول در میزان درآمدزایی خانوارهای روستایی و کشاورزان لرستان نیز تاثیر فراوانی خواهد داشت.

به هر حال به نظر می رسد با توجه به ظرفیت ویژه لرستان در زمینه کشت محصول مهم زعفران باید از این قابلیت به خوبی استفاده کرد و در راستای ایجاد درآمد و اشتغال پایدار در این استان گام برداشت.

/ 0 نظر / 7 بازدید