ریزش کوه در آزادراه خرم - زال به یک خودرو سواری خساراتی وارد کرد

خرم آباد - ریزش کوه در حاشیه آزاد راه خرم آباد- پل زال(خرم زال) منجر به وارد آمدن خساراتی به یکدستگاه خودروی سواری عبوری و همچنین مجروح شدن راننده خودرو شد.

'بهرام رحیمی' راننده خودرو سواری خسارت دیده دراین حادثه روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت:شب گذشته در آزادراه خرم زال از خرم آباد به سمت اندیمشک در حال حرکت بودم که ناگهان در کیلومتر 90 این محور با چند تخته سنگ بزرگ که در وسط آزد راه افتاده بود، برخورد کردم.
وی با اشاره به اینکه این تخته سنگ ها از کوههای اطراف به داخل آزادراه ریزش کرده بود، افزود: براثر این برخورد خودرو شخصی (پراید) دچار خسارت کلی شده است.
وی اظهار داشت: خودم نیز از ناحیه فک و زانو دچار آسیب دیدگی شدید شدم که با کمک رانندگان خودروهای عبوری و حضور ماموران امدادی اورژانس به بیمارستان منتقل شدم.
وی گفت:خودرو سواری ام به دلیل خسارت دیدگی شدید با استفاده از یکدستگاه خودرو ویژه حمل ماشین برای تعمیر از محل حادثه انتقال داده شد.
وی افزود:نبود دیواره ویژه ایمنی و حفاظتی در طول این محور کوهستانی عامل اصلی این حادثه بوده که ضروری است مجریان و متولیان این طرح با توجه به عوارض دریافتی عبور از آزادراه، نسبت به رفع این مشکل و حفظ ایمنی و سلامت مسافران اقدام جدی کنند.
رحیمی همچنین با انتقاد از تاخیر 5/1 ساعته پلیس راه برای حضور در محل، افزود: متاسفانه ماموران پلیس راه اقدامات قانونی مانند ارایه کروکی حادثه را نیز انجام ندادند و اعلام کردند به دلیل اینکه این حادثه براثر یک اتفاق روی داده، نیازی به تنظیم و کشیدن کروکی تصادف نیست.
وی با اشاره به اینکه این حادثه حدود ساعت 21 و 30 دقیقه شب گذشته و پس از آخرین تونل محور به سمت اندیمشک روی داد، گفت:‌ هنگام حضور ماموران پلیس راه و اورژانس در محل، دوباره کوه دچار ریزش کرد و تعداد دیگری سنگ به داخل جاده سرازیر شدند.
مرکز اطلاعات پلیس راه استان لرستان در تماس تلفنی خبرنگار ایرنا برای پیگیری خبر و بررسی موضوع، اعلام کرد که از شب گذشته تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر بروز حادثه در آزاد راه خرم زال به این مرکز ارایه نشده است.
معاون راهداری اداره کل راه و ترابری استان لرستان با تایید بروز این حادثه در کیلومتر 63 و بعد از آخرین تونل آزاد راه خرم آباد - پل زال به سمت اندیمشک، گفت: ریزش کوه در محدوده مذکور شدید نبوده ولی عوامل راهداری شرکت مجری، بلافاصله در محل حاضر و مسیر را بازگشایی کردند.
'ناصر محبی' افزود: مسوولیت این قبیل حوادث مستقیما بر عهده گروه راهداری شرکت مجری آزاد راه است و کروکی حادثه توسط پلیس راه تهیه، و خسارت فرد مورداشاره از طریق بیمه تامین وپرداخت می شود.
مدیر روابط عمومی اداره کل راه و ترابری لرستان نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: مجری آزاد راه خرم زال ملزم است تا با استقرار گروه های راهداری در طول مسیر، اقدامات امدادی لازم در هنگام وقوع حوادث احتمالی را انجام دهد.
'محسن محمدی پور' افزود:هم اکنون آزاد راه خرم زال برای تردد خودروها باز است و هیچ مشکلی برای تردد دراین مسیر آزادراهی وجود ندارد.
مدیر عامل شرکت آزاد راه خرم آباد- پل زال نیز به خبرنگار ایرنا، گفت: تاکنون گزارشی در خصوص وقع حادثه ریزش کوه دریافت نشده ، ضمن اینکه گروه مهندسی این شرکت با امکانات کامل و مجهز بوده در کیلومتر 23 و 80 آزادراه مستقر هستند.
'منصور چوبینه' افزود: این گروه های راهداری با برخورداری از امکانات و تجهیزات مدرن و مناسب آماده ارایه خدمت در مواقع لازم از جمله بازگشایی مسیر به دلیل بارش سنگین برف و یا دیگر حوادث طبیعی هستند.
به گفته وی،مرکز راهداری آزادراه نیز در کیلومتر 80 نیز با تمامی امکانات و ماشین آلات لازم ایجاد و آماده ارایه خدمات امدادی است.
وی در پاسخ به اقدامات انجام شده برای حفاظت از جاده به هنگام ریزش کوه، گفت: برای جلوگیری از ریزش کوه و حوادث احتمالی عملیات های لازم با توجه به بهینه بودن شرایط فنی و اقتصادی اجرا شده، اما ریزش هایی که بر اثر بارندگی رخ می دهد اقدامات پیشگیری و نگهداری بر روی آنها انجام می شود.
وی افزود:به احتمال زیاد محل ریزش کوه نیاز به هیچگونه عملیات ایمن سازی نداشته و به مرور زمان تثبیت می شود.
وی گفت:در کل مسیر آزاد راه اقدامات ایمن سازی لازم انجام شده و به عنوان مثال یک تونل 700 متری در آزاد راه با ایجاد 300 متر تونل مصنوعی ( گالری ) ایمن شده است.
آزاد راه خرم زال با 104 کیلومتر طول ، آبان ماه امسال با حضور رییس جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت.
برای ساخت این آزاد راه که مسیر مرکز به جنوب کشور را 60 کیلومتر کاهش داده، حدود هفت هزار میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی و دولت هزینه شده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید