آبگرم دلفان

چشمه آبگرم دلفان، الماس درخشان دامنه های زاگرس
خرم آباد- چشمه آبگرم شهرستان دلفان در استان لرستان به عنوان یک جاذبه گردشگری سلامت و درمانی، همچون الماسی در دامنه های رشته کوه زاگرس می درخشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این چشمه در 60 کیلومتری غرب شهر نورآباد و در بین دو رشته کوه "گله" و "سفیدکوه" در زاگرس و در محل تلاقی سه رودخانه گاماسیاب، گیزه رود و سیمره، واقع شده است.
این جاذبه طبیعی به عنوان یک مکان در حوزه گردشگری درمانی، همه ساله پذیرایی هزاران گردشگر و دوستدار طبیعیت به ویژه در حوزه های گردشگری سلامت است.
وجود این چشمه زیبای طبیعی در این منطقه سرسبز با چشم انداز زیبای رشته کوه زاگرس به نحوی زیبا آراسته شده که چشم هر بیننده را نوازش و دل هر نظاره گر را با شیفتگی خاصی آرام می کند.
دکتر "محمد معین" در کتاب فارسی خود از این منطقه به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری و تنگه های ایران یاد کرده است.
بقایای یک پل تاریخی بجامانده از دوران ساسانی و وجود غار تاریخی مربوط به دوران غارنشینی، زیبایی و غنای تاریخی و فرهنگی خاصی به این منطقه بخشیده است.
چشمه آبگرم دلفان با آبدهی 30 لیتر در ثانیه و دمای 60 درجه سانتیگراد از دامنه کوه گله از اعماق زمین می جوشد و توسط اهالی این منطقه یک حوضچه کوچک سیمانی برای استفاده از آن احداث شده است.
به گفته کارشناسان بهداشتی و میراث فرهنگی، این چشمه طبیعی به لحاظ داشتن مواد معدنی در التیام دردهای مزمن موثر است و بسیاری از بیماران برای درمان با استفاده از این چشمه معدنی به این منطقه سفر می کنند.
یکی از کارشناسان بهداشت و درمان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: چشمه آبگرم به دلیل داشتن مواد معدنی در معالجه و التیام برخی از بیماریها موثر است.
دکتر "محمد سیف" افزود: این چشمه با غلظتی بیش از 700 میلی گرم در لیتر و ترکیبات سولفات کلسیم، گوگرد، سولفور، دی کربنات منیزیم در درمان بیماریهای مفصلی عفونی و امراض جلدی اثر بخش است.
این گوهر کم نظیر غرب کشور، برغم تمامی جاذبه ها و ویژگی های گردشگری و درمانی خود همچنان در این منطقه ناشناخته مانده است.
فرماندار شهرستان دلفان نیز با بیان اینکه چشمه آبگرم دلفان در ردیف مناطق نمونه گردشگری شهرستان مورد تصویب هیات دولت قرار گرفته، ابراز امیدواری کرد کار مطالعاتی و نیازسنجی این طرح توسط مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان به زودی آغاز شود.
"حجت الله نصیری پور" افزود: با بسترسازی و تهیه امکانات موردنیاز و احداث راه دسترسی می توان این منطقه را به یکی از قطب های گردشگری استان تبدیل کرد.
وی افزود: سرمایه گذاری در این طرح علاوه بر رونق اقتصادی زمینه جذب گردشگران و دوستداران طبیعت به این منطقه را فراهم می کند
وی، خواستار توجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمینه سرمایه گذاری مناسب در منطقه شد
/ 1 نظر / 14 بازدید
نهال

منم دلم آب گرم.........رو میخواد