آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

عباس رضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود، این پروژه ملی به زودی به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: پروژه ملی آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال از دی ماه سال 84 در لرستان آغاز شده است.
مدیرکل راه و ترابری لرستان با اشاره به اهمیت احداث این پروژه‌ و نقش مهمی که این طرح در کاهش سوانح رانندگی، کاهش طول مسیر، کاهش میزان مصرف سوخت و کاهش طول مدت سفر دارد، گفت: محور قدیم خرم‌آباد ـ پلدختر ـ اندیمشک‌ با توجه به وضعیت توپوگرافی منطقه، وجود پیچ و خم‌های فراوان و قوس‌های شدید افقی و عمودی، یکی از محورهایی است که وقوع حوادث رانندگی در این مسیر در مقایسه با سایر محورهای ارتباطی استان بیشتر بوده و همواره شاهد وقوع سوانح دلخراش در این محور بوده‌ایم که با آغاز بهره‌برداری از آن و عبور و مرور ایمن و روان از این محور، این مشکل به کلی حل می‌شود.
مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: احداث آزادراه خرم‌آباد ـ پل‌زال به طول 104 کیلومتر، که یکی از مهم‌ترین طرح‌های راهسازی کشور به شمار می‌رود.
رضایی با اشاره به اینکه برآورد کل اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل این پروژه حدود 7 هزار و500 میلیارد ریال است، تصریح کرد: این آزادراه علاوه بر اینکه مسافت 165 کیلومتری خرم‌آباد تا پل‌زال را حدود 60 کیلومتر کاهش می‌دهد، موجب کاهش چشمگیر سوانح رانندگی، صرفه جویی در مصرف سوخت و همچنین کاهش زمان سفر در طول مسیر می‌شود.
‌مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: آزاد راه خرم‌آباد پل‌زال به صورت چهار خطه و با عرضی در حدود 26 متر در دست ساخت است، که با احداث یک دستگاه تقاطع غیر همسطح در فاصله 18 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خرم‌آباد آغاز شده و با ساخت یک دستگاه تقاطع غیر همسطح در 5/3 کیلومتری روستای پل‌زال واقع در حدود 60 کیلومتری شهرستان اندیمشک پایان می‌یابد.
رضایی یادآور شد: در طول مسیر 14 دستگاه تونل دوقلو به طول 25 کیلومتر و 28 دستگاه پل بزرگ به صورت رفت و برگشت به طول 6/2 کیلومتر وجود دارد.
مدیرکل راه و ترابری لرستان گفت: این پروژه با سرمایه‌گذاری مشترک بخش خصوصی و وزارت راه و ترابری احداث می‌شود.
‌رضایی در ادامه به بحث چهارخطه‌های لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: تا پایان سال‌جاری 90 کیلومتر راه چهارخطه در لرستان به بهره‌برداری می‌رسد.
رضایی اظهار داشت: در سال 88، 42 کیلومتر راه چهارخطه با صرف اعتباری بیش از 190 میلیارد ریال در استان لرستان احداث و به بهره‌برداری رسیده است.
‌رضایی گفت: این چهار خطه‌ها شامل چهار خطه خرم‌آباد ـ کوهدشت به طول هفت کیلومتر، خرم‌آباد ـ بروجرد به طول 10 کیلومتر، بروجرد ـ اشترینان به طول سه کیلومتر و دورود ـ ازنا به طول 22 کیلومتر است که در سال 88 تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است.
‌وی تصریح کرد: در حال حاضر نیز عملیات تعریض، بهسازی و احداث چهار خطه در طول 180 کیلومتر از راه‌های اصلی استان لرستان به طور فعال ادامه دارد، که در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز، انتظار می‌رود، بیش از 90 کیلومتر از این چهارخطه‌ها تا پایان سال 89 به بهره‌برداری برسد.
مدیر کل راه وترابری لرستان در ادامه گفت: 50 میلیارد ریال به پروژه چهارخطه بروجرد ـ اشترینان با مساعدت معاونت راهبردی رئیس جمهور تزریق می‌شود.
رضایی افزود: اختصاص این اعتبار با تلاش‌های مقدسی، نماینده مردم بروجرد در مجلس صورت گرفته است.
وی بیان داشت: اگر 80 درصد از مبلغ یاد شده را به ما بدهند، با توجه به پیمانکار توانمند این پروژه، این قول را می‌دهم که در سال آینده چهارخطه بروجرد- اشترینان به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر کل راه و ترابری لرستان گفت: محور بروجرد به اشترینان حدود 10 کیلومتر طول مسیر دارد که عملیات چهار خطه آن از سال گذشته آغاز شده و تاکنون دو کیلومتر اول آن به بهره‌برداری رسیده است.
رضایی در ادامه با اشاره به مشکل معارضین اجرای این پروژه تصریح کرد: مشکل بزرگ این پروژه معارضین حدود سه کیلومتراز مسیر بوده و اگر رفع معارض شود قطعا در روند اجرایی پروژه تاثیر مثبت‌تری دارد.

/ 1 نظر / 5 بازدید