آزبست چیست وچه خطراتی برای مردم دارد1

 

  مصرف آزبست از حدود سال ۱۹۸۰ میلادی در کشورهای صنعتی جهان به شدت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مصرف آن در حال افزایش استدر سال ۱۹۹۶ نخست وزیر فرانسه، فرمانی مبنی بر قدغن کردن استفاده از آزبست صادر کرد. این فرمان شش ماده‌ای مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال ۲۰۰۱ محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد.این فرمان شش ماده‌ای مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال ۲۰۰۱ محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد.

 به طور کلی اروپاییان معتقدند که آزبست سمی است و اثرات مخرب آن کاملاً شناسایی شده‌است ولی کانادایی‌ها اعتقاد دارند که به صورت کنترل شده و با احتیاط می‌توان از آن استفاده کرد. از این درگیری تحت عنوان جنگ آزبست یاد شده‌است. روسیه، چین و کانادا ۶۵ درصد تولید آزبست در جهان را در اختیار دارند و کانادایی‌ها در حال گسترش فعالیتهای خود هستند.در ایران نیز در سال ۱۳۷۹ هیات وزیران بر اساس مصوبه ای، مصرف آزبست را در همه کارخانه ها و واحدهای صنعتی ممنوع اعلام کرد.

 به گفته کارشناسان محیط زیست، آزبست یک آلاینده سمی و از میان آلاینده های دیگر، هزاران برابر خطرناک تر است.

الیاف آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود. این ذرات نامرئی که قطر آن‎ها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ می کنند و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می توانند سبب بیماری های آزبستوسیس((Asbestosis، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما(Mesotheliom) شوند که همه آن‎ها نهایتا به مرگ منتهی می شوند.


 آزبست به خصوص زمانی خطرناک تر می شود که ترد و شکننده شود. در این حالت به راحتی می تواند در فضا آزاد گردد. الیاف ریزتر می توانند برای مدّت های زیادی درهوا باقی بمانند. آنها سپس از راه دهان و بینی به کیسه های هوایی بسیار کوچک شش ها رفته و باعث بیماری می شوند.

    سالانه بیش از صد میلیون نفر درجهان در مواجهه با آزبست قرار می گیرند که بیش از صد هزار  نفر از آنها در هر سال فوت می کند. مردم عادی شهر ها وحتی کارگران کارخانجات که با لباس های خود آزبست را به منزل برده بودند

کودکشان دچار مزوتلیوما شده است)عواملی که خطر بیماری های مرتبط با آزبست را افزایش می دهد: تنفس مقدار زیاد الیاف/ مدت زمان طولانی مواجهه/   کشیدن سیگار/  سن پایین به خصوص کودکان

چه مشاغلی در خطرند؟اگر شما کارفرمای یکی از کارخانجات تولید محصولات آزبستی، معادن حاوی آزبست، ساخت و تعمیر لنت رمز و کلاچ و یا برخی کارهای ساختمانی هستید باید بدانید که کارکنان شما درمعرض خطرآزبست قرار دارند.


.کارهایی که عوامل مرتبط باآزبست باید انجام دهند

پیش از شروع به کار از وجود آزبست در محل اطّلاع یابند.

مرطوب نمودن محیط کار

قبل از رفتن به منزل دوش بگیرند تا خطر را با خود به منزل نبرند.

از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.

 الیاف آزبست با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.

شما نمی توانید بوی الیاف آزبست را استنشاق کنید.

 معدوم کردن تکه ای لوله و ورق های آزبست

وسایل حفاظت فردی

تا زمان حذف آزبست از فرایند در صورت لزوم کارکنان شما باید از وسایل حفاظت فردی مثل ماسک های مخصوص استفاده کنند(به عنوان آخرین راه چاره یا به عنوان راهی مکمّل). به یاد داشته باشید که ماسک های معمولی پارچه ای یا بستن دستمال نمی تواند مفید واقع شود

علائم و بیماری های مربوط به آزبست چندین سال طول می کشد تا مشخص شوند.

سیگار کشیدن خطرات مربوط به آزبست را چندین برابر افزایش می دهد.

آزبست وقتی وارد هوا شود بسیار خطرناک می شود.

طبق قانون شما موظّف به تأمین سلامتی کارگران خود هستید.

  به‎طور کلی اروپاییان معتقدند که آزبست سمی است و اثرات مخرب آن کاملاً شناسایی شده‌است ولی کانادایی‌ها اعتقاد دارند که به صورت کنترل شده و با احتیاط می‌توان از آن استفاده کرد. از این درگیری تحت عنوان جنگ آزبست یاد شده‌است. روسیه، چین و کانادا ۶۵ درصد تولید آزبست در جهان را در اختیار دارند و کانادایی‌ها در حال گسترش فعالیتهای خود هستند.

منابع: محفوظ

 

/ 0 نظر / 170 بازدید