کمیاب ترین افعی ایران

 

رودهن - خبرنگار آفرینش
مار موجودی پر رمز و راز است .از خانواده خزندگان .اگر با آنها زندگی کنی و رفتارشان را بشناسی و طوری عمل کنی که از سوی تو احساس خطر نکنند،کاری ندارند.در این میان نام «افعی»البته دلهره آورتر است .این موجود خطرناک در مناطق مسکونی کمتر یافت می شود .
نام علمی : viperalatifi mertens نام فارسی : افعی دماوندی
مشخصات : سر کوچک ، مثلثی شکل کشیده، بدن باریک و دم کوتاه ،پولک ها ی سطح فوقانی سر نسبتا تیغه دار ،پولک های بالای چشمی نسبتا بزرگ ، مردمک چشم عمودی ، رنگ بدن خاکستری روشن ، نقره ای ، قهوهای تیره ، یکنواخت یا دارای خطوط و نقوش متفاوت ، گاهی به رنگ زرد مایل به خاکستری روشن ساده همراه با یک خط قهوه ای طولی تیره در سرتا سر سطح پشتی تا انتهای دم ، گاهی با خال های قهوه ای تیره و نامنظم گاهی خالهای سطح پشتی به شکل زیگزاگ ناقص و در سطح جانبی با خالهای کوچک قهوه ای مایل به سیاه ، در سمت دو طرف سر تا زیر کمر چشم دارای دو خط مورب تیره متمایل به سیاه ، سطح شکمی زرد روشن با خالهای ریز و سفید و سیاه .
حداکثر طول : 79 سانتی متر
دم : 5 سانتی متر
تغذیه : از حشرات ، ملخ ها ، مارمولک ها و موشها
زاد و ولد: 5 تا 10 نوزاد در فصل تابستان
زیستگاه : مناطق کوهستانی و ییلاقی ، علفزارها زیر سنگ ها ،لای بوته ها
افعی چگونه خزنده ای است ؟
افعی نوعی مار سمی خطرناک است که در سنگلاخ ها بین خار و خاشاک یافت می شود . در دهان این مار علاوه بر دندانهای کوچک تغذیه ای دو دندان قلاب مانند در آرواره بالا وجود دارد که به طرف عقب دهان خمیده است . درون این قلاب مجرای است که به غده زهر راه دارد.
افعی دماوندی از خطرناک ترین و کمیاب ترین افعی ها است . یک خزنده شناس جوان ، به نام خسرو رجبی پایان نامه فوق لیسانس خود را به طور تخصص افعی دماوندی ، انتخاب کرده است . وی افعی دماوندی را شرقی ترین افعی کره زمین می داند.
وی می گوید: این افعی حدود سی و هشت سال پیش توسط دکتر محمود لطفی پایه گذار بخش جانور سمی انستیتو رازی کشف شد.
وی در هنگام تحقیق پیرامون برخی مارها متوجه تفاوت یکی از آنها با بقیه می شود .بررسی های دقیق تر نشان داد که این گونه کشف جدیدی است . این افعی جدید به آلمان فرستاده شد و با بررسی سه نفر از بهترین متخصصان و خزنده شناسان نام گونه جدید به احترام دکتر لطیفی viperalatifi گذاشته شد . افعی دماوندی بعد از افعی جعفری مهلک ترین سم را دارد . این افعی در حال حاضر در لیست اتحادیه جهانی حفاظت در رده آسیب پذیر قرار گرفته است. از این رو که پراکندگی آن در سراسر دنیا به منطقه البرز مرکزی ایران محدود می شود .
براساس آمار رسمی موجود در کتاب افعی های کوهستانی دنیا، بین سال 1348تا 1357 بیش از 9400 حلقه افعی دماوندی تنها به انستیتو واکسن و سرم سازی به منظور سم گیری انتقال یافته است ، این آمار بعدها به 12 هزار حلقه رسید . هنوز هم این روند ادامه دارد.
افعی دماوندی که در مناطق مانند لار دماوند ، فیروزکوه ، دریاچه تار ، آب اسک، افجه ، گاجره ،گچسر بیشتر یافت می شود .هفته ای یک بار غذا می خورد و از آنجایی که چشمان خزنده ها تنها اشعه مادون قرمز (حرارت )بدن موجودات زنده را دریافت می کند ، حتما غذای زنده و متحرک برایش دیده می شود.
رجبی زاده که یک جفت از این افعی را در خانه خود نگهداری می کند ،می گوید : این افعی از بین همه شکارهای خود به موش علاقه بیشتری دارد .
وی ادامه می دهد :هفته ای دو هزار تومان برایشان موش می خرم ،هر موش چهارصد تومان ، البته موش ها باید نسبت به هیکل مارها به انداز های مختلف باشد. تعداد افعی دماوندی دقیقا معلوم نیست ، اما نزدیک بودن محل زیست آن تهران و تخریب گسترده زیستگاهیش را می توان علت اصلی کاهش شدید جمعیت آنان عنوان کرد. مشاهده افعی دماوندی نخستین بار از لار دماوند در 60 کیلومتری تهران گزارش شده است .

/ 1 نظر / 15 بازدید
mitra

سلام دوستان من آپ کردم نظرتون در مورد شاهرخ چيه؟