۱۷۰ هزار نفربیکار در لرستان

وزیر کار وامور اجتماعی از عملکرد کار گروه اشتغال وسرمایه گذاری لرستان وبانکهای عامل آن انتقاد کرد .

به گزارش  ( ایسنا)جهرمی صبح امروز در سفر به لرستان در جلسه شورای اداری این استان گفت: متأسفانه آمار بیکاری در سر شماری سال گذشته نسبت به سالهای ماقبل آن افزایش یافته وروز به روز این آمار بالاتر می رود ،هر چند در این سرشماری نرخ بیکاری در کشور کاهش یافته است .

وی گفت : طبق این سر شماری 170 هزار نفر بیکار در لرستان وجود دارد وهر ساله 50 هزار نفر نیز به این آمار افزوده می شود .

وزیر کار وامور اجتماعی در ادامه خاطر نشان کرد : رفع مشکل بیکاری در کشور از اولویتهای دولت نهم است ومعتقدهستم همه مسیرها در کشور باید به تولید شغل منجر شوند .

وی افزود : با توجه به رشد جمعیت در سالهای 64و65 که طی سالهای اخیر، به بازار کار وارد شده اند ، جمعیت جوان کشور بین 20 تا 29 سال ، بالغ بر17 میلیون نفر است که بیشتر متقاضیان کار در این مقطع سنی وزمانی هستند .

دکتر جهرمی عنوان داشت : هر چند تعداد بیکاران در سرشماری اخیر رقمی معادل 2 میلیون و991 هزار و400 نفر اعلام شده ولی این آمار جدای از یک میلیون و200 هزار نفر شرکت کننده ای است که در آزمون سراسری دانشگاههادر هر سال شرکت می کنند .

وی گفت : جهت رفع مشکل بیکاری ، علاوه بر آمار ذکر شده باید 400 هزار نفر فارغ التحصیل دانشگاهها را در هر سال به آن افزود ، وبرای این تعداد برنامه ریزی کرد .

وی تصریح کرد : لرستان سالانه بیش از 70 هزار فرصت شغلی دارد که این امر عزم جدی مسئولین ، دست اندر کاران ، صنعتگران و.... را می طلبد .

وزیر کار وامور اجتماعی درادامه اظهار داشت : لرستان علی رغم ظرفیتهای طبیعی بسیار بالا ونیروی کار ارزشمند ، متأسفانه از استانهایی است که با نرخ بالای بیکاری روبروست ومعتقدم مقام اول بیکاری را در کشور دارد .

وی با انتقاد از عملکرد مسئولین ، کار گروه اشتغال وسرمایه گذاری ، بانکهای عامل استان و.... در خصوص روند جذب اعتبارات بنگاههای اقتصادی زود بازده یاد آور شد : متأسفانه علیرغم توجه ویژه دولت مبنی بر اختصاص 800 میلیارد تومان از محل اعتبارات بنگاههای اقتصادی زود بازده به لرستان ، شاهد عدم جذب آن دراین استان هستیم .

دکتر جهرمی متذکر شد : بر اساس این اعتبارات ، سالانه باید 140 هزار شغل در لرستان ایجاد شود و این در حالیست که تنها 48 هزار شغل ایجاد شده است .

وی با اعلام اینکه تنها برای بیان گلایه به لرستان آمده ام ، از استاندار لرستان خواست در راستای رفع بحران بیکاری در لرستان حرکتهای موثری را انجام دهد .

وزیر کار وامور اجتماعی در ادامه بر ضرورت عدم ایجاد مانع وچالش توسط دستگاههای اجرایی وبانکها بر سر راه سرمایه گذاری در استان بر وجود همکاری بین دستگاهی تأکید کرد وافزود: متأسفانه بانکها در بحث اشتغالزایی در استان خوب عمل نکرده ونظارت درستی بر اجرای طرحها نداشته اند .

وی گفت : این اعتبارات به منظور گردش مالی به بانکها داده نشده بلکه با هدف ایجاد توازن وتعادل در بازار کار ورفع محرومیتها در استان بوده است . بررسی کنند .

وی گفت : از آمار بیکاری لرستان ، 80 هزار نفر آن مربوط به روستاها و90 هزار نفر آن در شهرها هستند .

وی یاد آور شد : با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی ودامپروری در استان وحاصلخیز بودن اراضی کشاورزی ومنابع آبی سرشار ، چرا باید در روستاها شاهد این آمار باشیم .

دکتر جهرمی عنوان داشت : با کمترین هزینه وبرنامه ریزی می توان مشکل روستاها را حل کرد وباید کار گروه اشتغال استان چندین جلسه را به این امر اختصاص دهد .

وی با اشاره به سند توسعه استان گفت : این سند در استان تهیه شده ودستگاههای مختلف باید با بررسی همه جانبه ، وضعیت اشتغال وظرفیتهای موجود ونیاز استان را شناسایی کرد .

وزیر کار وامور اجتماعی لرستان در ادامه با اشاره به وظایف کار گروه اشتغال بر ضرورت عدم پرداخت تسهیلات به فعالیتها وطرحهای اشباع شده ، ممنوعیت پذیرش طرحهای فاقد توجیه فنی ومالی توسط دستگاههای اجرایی وبانکها ، تعریف تقاضا بر اساس نیاز استان ، اطلاع رسانی دقیق وکامل به متقاضیان ، بررسی اهمیت وتوانمندی متقاضی جهت اجرای طرح، تکمیل طرحهای نیمه تمام ، تبلیغ جهت ثبت نام بیکاران ، تشکیل کمیته آموزش وتأمین منابع انسانی ، ایجاد بانک جامع اطلاعاتی استان ، نظارت صحیح بر چگونگی اجرای طرحها ، اخذ تعهد محضری از متقاضیان قبل از پرداخت تسهیلات ،پرداخت نیمی از تسهیلات به طرحهای توسعه ای متوسط بزرگ و.... تأکید کرد .

/ 1 نظر / 5 بازدید
محسن

سلام . ايخواسم به وزير کار بوگوم به کوو مار زيده به لرستان با ويه موفق بوئی