اعترافات تکان دهنده برادر "صدام"

به گزارش شیعه آنلاین به نقل از برنا، "وطبان تکریتی" برادر کوچک تر "صدام" دیکتاتور سابق رژیم بعث عراق عصر روز گذشته طی اظهاراتی به اشتباهات خود و حزب بعث اعتراف کرد.

"وطبان ابراهیم حسن تکریتی" در اظهارات خود گفت: به خاطر تمام تجاوزات و ظلم و ستم هایی که بر ملت عراق روا کردیم، عذرخواهی می کنیم.

وی که در زمان حکومت رژیم بعث وزیر کشور عراق به شمار می رفت، در ادامه افزود: حزب بعث به گونه ای با مال و جان شهروندان عراقی برخورد می کرد که گویا خودش صاحب و مالک آنها بوده و حق تصرف مطلق در آن دارد.

"وطبان تکریتی" ضمن حمله به "طارق عزیز" وزیر امور خارجه سابق عراق و انتقاد شدید از وی، گفت: مهندس تمام آن سیاست ها "طارق عزیز" بود. آن سیاست ها ما را در وضعیت فقر غذایی و امنیت قرار داده بود.

وی در ادامه افزود: در زمان برادرم "صدام"، وی تنها ارتباط بنده با حزب بعث بود از همین رو نمی توانستم حرف هایم را بزنم و از سیاست های جاری انتقاد کنم اما پس از مرگ "صدام" دیگر کسی نیست که مانع من شود از همین رو به راحتی حرف هایم می زنم و انتقاداتی که داشته ام را مطرح می کنم.

برادر کوچک تر صدام در ادامه گفت: اعضا و مقامات ارشد حزب بعث به خوبی می دانستند که دارند چکار می کنند و چگونه با مردم برخورد می کنند و به آنان ظلم می کنند. آنان حتی پیش بینی می کردند که اینگونه بلایی سر حزب بعث خواهد آمد.

وی همچنین گفت: به خاطر جنایاتی که در زمان حکومت بعث بر ملت عراق روا داشتیم، غمگین هستم اما چه کنم که غمگینی من فایده ای ندارد و کاری از دست من ساخته نیست. اعتراف کردن را تنها راهی یافتن برای کاهش بار غم خودم.

"وطبان تکریتی" افزود: پس از جنگ عراق علیه کویت در سال 1991 میلادی از "صدام" خواستم حزب بعث را منحل کند زیرا به وزنه ای سنگین بر دوش کشور و ملت عراق تبدیل شده بود اما او نپذیرفت. حتی پس از اینکه بازداشت شد، در زندان به دیدن او رفتم و گفتم: از همین جا انحلال حزب بعث را اعلام کن، اما باز هم نپذیرفت. آخرین بار دو روز پیش از اعدامش بود، اما نتیجه نداد.

گفتنی است این اعترافات برادر کوچک تر "صدام" در دادگاه رسیدگی به جنایات مقامات ارشد حزب بعث سابق عراق و در مقابل دیدگان همه حاضرین در سالن دادگاه انجام شد. تصاویر این اعترافات توسط شبکه ماهواره ای "العراقیه" که به دولت عراق تعلق دارد پخش شد.

قابل ذکر است "وطبان تکریتی" در سال 1995 به دلیل اختلافاتی که با برخی اعضای حزب بعث داشت، مورد ضرب گلوله "عدی صدام" قرار گرفت و به دلیل عمیق بودن جراحات، مدت ها بستری بود.

"وطبان تکریتی" که یکی از مقامات ارشد حزب بعث سابق عراق و از افرادی بوده که نامش در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا بود، در تاریخ 13 آوریل 2003 که در حال فرار به سوریه بود، بازداشت شد. 11 مارس 2009 هم توسط دادگاه عالی جنایت های عراق به اعدام محکوم شد.

/ 0 نظر / 6 بازدید