بلندترین سد جهان دراستان لرستان ساخته می شود

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا به نقل از آب منطقه ای لرستان، مهندس ' سید محمد رضا رضازاده ' دراین باره گفت: این طرح عمرانی با همکاری یک شرکت بین المللی چینی اجرا خواهد شد.
وی افزود: محل ساخت سد و نیروگاه بختیاری در جنوب غربی ایران در کوه‌های زاگرس در شمال غربی ایستگاه تنگ پنج در مسیر راه آهن تهران – اهواز است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهارداشت: سد بختیاری به عنوان بلند ترین سد دو قوسی بتنی جهان با ارتفاع 315 متر، بزرگترین مخزن مصنوعی ذخیره آب را در کشور پس از کرخه با حجم ظرفیتی معادل 8/4 میلیارد متر مکعب خواهد داشت.
رضا زاده خاطر نشان کرد: با توجه به سخت گذر بودن منطقه با احداث و آبگیری این سد اراضی کشاورزی زیادی غرقاب نشده و هیچ روستای دائمی نیز به زیر آب نخواهد رفت.
وی گفت: ظرفیت نیروگاه برق آبی بختیاری یک هزار و 500 مگاوات و انرژی تولیدی سالانه با ضریب کارکرد 20 درصد نزدیک به سه هزار گیگاوات ساعت است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: از مهمترین ویژگی های این طرح نقش قابل توجه ذخیره سازی و تنظیم آب با توجه به حجم زیاد مخزن سد، کنترل سیلاب‌های فصلی و بهبود شرایط ایمنی در پایین دست سد، جلوگیری از ورود رسوبات رودخانه بختیاری به مخزن سد دز و در نتیجه افزایش عمر مفید سد و نیروگاه دز و امکان تولید بهینه انرژی پاک در زمان های پیک مصرف روزانه و سالیانه است.
طرح سد و نیروگاه بختیاری در زمان اجرا با بکارگیری نیروهای بومی تاثیر مهمی در اشتغالزایی منطقه خواهد داشت.
بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در منطقه ، ایجاد امکان توسعه و سرمایه‌گذاری در محدوده طرح، بهبود سطح رفاهی زندگی اهالی، ارتقاء سطح آموزش و بهداشت همچنین افزایش درآمد سرانه بواسطه ایجاد اشتغال، استفاده بهتر از قابلیت‌های گردشگری منطقه، افزایش سهم منطقه در توسعه کشور، بهبود ارتباطات و حمل و نقل زمینی از طریق ایجاد جاده‌های دسترسی، افزایش ارزش افزوده خدمات در منطقه طرح از جمله اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرای این طرح بشمار می رود.
مطالعات مرحله نخست طرح سد بختیاری در اسفند ماه سال 1375 به مدت 33 ماه به مهندسان مشاور مهاب قدس واگذار و گزارش‌های مربوط به مرحله اول طرح اواخر سال 79 تحویل شرکت آب و نیرو به عنوان کارفرمای طرح شده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید