رهبر ببرهای تامیل کشته شد

رادیو سراسری سریلانکا اعلام کرد رهبر 54 ساله شورشیان ببرهای تامیل بدست نیروهای دولتی کشته شد. 

رادیو دولتی سریلانکا اعلام کرد "ویلوپیلائی پراباکاران " رهبر 54 ساله ببرهای تامیل اوایل صبح امروز دوشنبه توسط نیروهای ویژه ارتش این کشور کشته شد.

رادیو سراسری سریلانکا ساعت 13:40 دقیقه دوشنبه به وقت محلی در این باره افزود طبق آخرین اطلاعات بدست آمده رهبر شورشیان جدایی‌طلب ببرهای تامیل بامداد امروز در منطقه "کارایامولاوایکاکال " ( Karayamullavaikkal) در شمال سریلانکا بدست نیروهای ویژه ارتش این کشور کشته شد.

بر اساس این گزارش ویلوپیلائی پراباکاران 54 ساله که به مدت 33 سال رهبری ببرهای تامیل را بر عهده داشت در آخرین لحظات سعی کرد با استفاده از یک آمبولانس از دست نیروهای دولتی سریلانکا بگریزد اما نیروهای ویژه ارتش با آتش گشودن به سوی این آمبولانس او و همدستانش را کشتند.

مقامات نظامی سریلانکا گفتند که به همراه ویلوپیلائی پراباکاران دو تن از دستیاران ارشدش به نام پوتو امان رئیس اطلاعات و جاسوسی و سوسائی رهبر ببرهای دریایی تامیل بودند که در جریان تیراندازی سنگین نیروهای دولتی کشته شدند
ببرهای تامیل که بودند؟
انگلیسی‌ها برای آنکه با استقلال سریلانکا مقابله کنند از شورشیان تامیل که در این کشور در اقلیت بودند در نبرد علیه اکثریت جمعیت سریلانکا حمایت و آنها را تجهیز می‌کردند.

پس از استقلال سریلانکا، تامیلی‌ها با این عقیده که مورد تبعیض قرار گرفته‌اند، حس ملی‌گرایی در بین آنها اوج گرفت و این سرآغاز نبردی خونین شد.

شورشیان تامیل در سال 1972 سلاح به دست گرفتند و با دولت مرکزی سریلانکا وارد نبرد مسلحانه شدند.

آنان خواستار تشکیل کشور مختص به خود در شمال شرقی سریلانکا بودند در نتیجه این جنگ داخلی که بمب‌گذاری، درگیری‌های خونین، عملیات انتحاری و قتل وجه تمایز آن شده بود، چندین هزار غیر نظامی جان خود را از دست دادند.

گفته می‌شود که شورشیان ببرهای تامیل، نخستین گروه شورشی بودند که از عملیات انتحاری به عنوان یک روش مبارزاتی استفاده کردند.

به این ترتیب، در سال 1991 راجیو گاندی نخست وزیر هند در یک بمب گذاری کشته شد و دو سال بعد نیز رئیس جمهوری خود سریلانکا ترور شد.

در فوریه سال 2002 آتش بسی‌بین دولت سریلانکا و شورشیان تامیل منعقد شد اما درسال 2008 دولت این توافقنامه را نقض کرد زیرا رئیس جمهور وقت سریلانکا مصمم بود برای همیشه به شورش تامیل‌ها پایان دهد.
/ 0 نظر / 5 بازدید