خشکیدگی بخشی از اراضی جنگلی چهارمحال و بختیاری در دست بررسی است

خسرو عبداللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :طرح تحقیقاتی بررسی عوامل موثر بر خشکیدگی این گونه ها با همکاری مرکز تحقیقات منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری و واحد حفاظت و گیاه پزشکی این اداره کل در حال اجراست.
وی با بیان اینکه ۶۸ درصد از مساحت چهارمحال وبختیاری زیر پوشش اراضی مرتعی است، تصریح کرد:هزار و ۲۰۰ گونه مرتعی در این استان وجود دارد که گونه گون در زمین های مرتعی در ۵۲ تیپ گیاهی به عنوان گونه قالب وجود دارد.
عبداللهی اضافه کرد:اگر چه برخی از گونه های مرتعی چهارمحال وبختیاری زادآوری دارد، تصریح کرد:تقویت و احیای برگشت پذیری و زادآوری برخی گونه های گیاهی در مراتع استان نیز مورد توجه کارشناسان این حوزه قرار دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری ادامه داد:ارتفاعات شمالی کوه چوبین و مناطق کوهستانی اطراف دشت زرین در شهرستان کوهرنگ، ارتفاعات سفیددانه و لاغرک، مسیر شهر باباحیدر به شهرستان کوهرنگ و ارتفاعات چوبین در معرض خشکیدگی گونه گیاهی گون قرار دارد.
عبداللهی ادامه داد:در مجموع، ۴۰۰ هزار هکتار از مراتع چهارمحال وبختیاری دچار خشکیدگی شده است که در ۲۰۰ هزار هکتار از این مناطق، وضعیت بحرانی است.
وی افزود : گسترش این پدیده در جنگل ها و مراتع به بروز خطرهای زیست محیطی منجر می شود و با تداوم آن و نابودی تنوع گیاهی ، تنوع زیستی و جانوری چهارمحال و بختیاری نیز از بین می رود.
وی اظهارکرد: بر اساس تحقیقات انجام گرفته، بیماری زوال بلوط (oak decline) تنها یک بیماری نبوده و تحت تاثیر عواملی نظیرآب و هوا، سن درخت، نوع خاک، بیماری ها و دیگر عوامل صورت گرفته است.
عبداللهی از آب و هوا، افزایش سن درخت، گسترش ریزگردها در هوا، تغییرات زیست محیطی، شخم و شیار در اراضی جنگلی، زراعت دیم در زیراشکوب درختان، قطع درختان جنگل، چرای بی رویه دام در اراضی جنگلی و فقر خاک، به عنوان مهم ترین عوامل خشکیدگی این درختان یاد کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری، تشکیل نشست های تخصصی و کارشناسی با حضور مسئولان استانداری چهارمحال و بختیاری و این اداره کل و استادان دانشگاه در مورد پهنه بندی خشکیدگی اراضی جنگلی، شدت و وسعت خشکیدگی و تعیین الگوی آن را از اقدامات انجام شده برای برسی مشکل و رفع این موضوع عنوان کرد.
۸۶.۶ درصد از مساحت چهارمحال وبختیاری را اراضی ملی شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.
از یک میلیون و یکصد هزار هکتار از مراتع چهارمحال وبختیاری، ۶۴ هزار هکتار آن را گونه های گیاهی و مرتعی گون تشکیل می دهد و حدود ۱۰۰ گونه از جنس گون در این استان رشد و نمو دارد که نیمی از آن، بوته ای و خاردار است

/ 2 نظر / 34 بازدید
تالار گفتگو "سرزمين"

درود، وب زيبايي داريد، تبريک مي گم.. از تالار گفتگو "سرزمين" ديدن کنيد دوست داشتيد مي تونيد عضو بشيد تا بتونيم جمعي خوب رو با هم تشکيل بديم.. Http://SarzaminForum.Com با احترام..

کسب درآمد از طریق پاپ اپ

از تک تک بازدید های خود درآمد کسب کنید !! با هر بار کلیک بر روی وبلاگ شما می توانید درآمد کسب کنید . با سیستم جدید و با هر کلیک مبلغ 35 ریال دریافت کنید . امکانات : *قابل استفاده برای انواع سایت ها و وبلاگ ها *از هر آی پی در 24 ساعت دو بار کسب درآمد کنید *برای هر پاپ آپ 35 ریال در یافت کنید *عدم محدودیت در تعداد سایت *سیستم هوشمند ضد تقلب *سيستم پشتيباني کاربران *تسويه حساب فوري و حداکثر 24 ساعت *حداقل سقف پرداخت 5000 تومان