ایران خواستار پیگیری غرامت جنگ جهانی دوم از مراجع بی

در نامه بقایی به رئیس‌جمهور

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از رئیس جمهوری درخواست کرد تا موضوع خسارات وارده به ایران در جنگ جهانی دوم از طریق مراجع بین‌المللی نظیر سازمان ملل پیگیری شود.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حمید بقایی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی طی نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور کشورمان درخواست کرد تا موضوع خسارات وارده به ایران در جنگ جهانی دوم از طریق مراجع بین‌المللی نظیر سازمان ملل پیگیری شود.
متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر احمدی نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
احتراما همانگونه که مستحضر می‌باشید در سوم شهریور 1320 و در خلال جنگ جهانی دوم، متفقین شامل آمریکا، روسیه و انگلیس، بیطرفی کشورمان را در جنگ نقض نموده و ایران را به مدت حدود 5 سال به اشغال خود درآوردند. در جریان این تهاجم سنگین شماری از سربازان و مردم عادی کشته و مقادیر متنابهی از ادوات نظامی (که جزء اموال و داراییهای ایران محسوب می‌شدند) از بین رفت. همچنین در مدت اشغال ایران، راه‌آهن، جاده‌ها، اسکله‌ها و بنادر کشور و زیرساختهای مهم برای ارسال آذوقه، اسلحه و مهمات به روسیه مورد استفاده آنان قرار گرفت و نقش و اهمیت ایران تا به آن‌جا بود که در کنفرانس تهران لقب پل پیروزی به ایران دادند.
در مقابل، سهم کشورمان از این اشغال جز ویرانی، مشکلات اقتصادی، قحطی، بیماری، زیانهای مالی و معنوی و تحمیل رژیم سرسپرده‌ پهلوی بر ایران نبود.
نهایتا با خاتمه جنگ و پیروزی آمریکا، روسیه و انگلیس نه تنها هیچ گونه خسارت یا غرامتی بابت دوران اشغال و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و زیرساختهای ارتباطی ایران، پرداخت نشد بلکه رژیم سرسپرده پهلوی نیز در کشور تثبیت گردید.
حال با توجه به حجم خسارات مادی و معنوی وارده به ایران پیشنهاد می‌گردد کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های ذیربط تشکیل تا با بررسی اسناد و مدارک موجود حجم خسارات وارده را به منظور تعیین میزان غرامت مشخص نموده تا از طریق مراجع بین‌المللی نظیر سازمان ملل نسبت به تاییدیه حقوق ملت ایران اقدام شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید