قالیبافان بروجرد از مشکلات خود می گویند

جمعی از قالی بافان بروجرد معتقدند که این حرفه در شهرستان در وضعیت نامطلوبی به سر می برد و خانواده هایی که از این هنر امرار معاش می کنند با مشکل مواجه اند.

ایرنا:یکی از قالیبافان بروجرد  گفت: به دلیل نبود شرکتهای صادراتی خرید و فروش قالی های دست بافت در این شهر به صورت سنتی واز طریق واسطه انجام می شود.
"زهرا گودرزی" افزود: باید تسهیلات یارانه دار و دولتی در اختیار بافندگان واقعی برای خرید تجهیزات و ابزار مورد نیاز قرار گیرد.
یکی دیگر از قالیبافان بروجرد گفت:شرکت سهامی فرش و اداره بازرگانی باید طرحهای به روز و جدید را در اختیار قالیبافان قرار دهند .
"مژگان روزبهانی" افزود: شهرستان بروجرد خود دارای نقش و طرحی ویژه در زمینه قالی بافی نیست و بافندگان به صورت قدیمی و بافتهای یک پود کار می کنند که این مهم باعث شده دسترنج آنها با قیمتهای غیر واقعی و بسیار پایین هدر رود.
وی اضافه کرد: بافندگان روستایی نیز نقشه های خود را از استانهای همجوار مانند همدان و مرکزی تهیه می کنند که بیشتر شامل "نقش بوته" ، " گرگ حیدری" و "کله گلی" است.
یکی دیگر از قالیبافان بروجردی گفت : به دلیل نبود متولی در بروجرد قالیبافان روستایی اقدام به فروش تولیدات خود در شهرهای اطراف می کنند.
وی اضافه نمود: این امر باعث شده تا این شهرها در زمینه تولید و حتی صادرات شهرت یافته و در مقایسه با استان لرستان در وضعیت بسیار خوبی قرار گیرند.
"صدیقه ساکی" افزود: متاسفانه قیمت قالی دستبافت در بروجرد ثابت و تعیین شده نیست و این امر باعث شده قالیبافان در اغلب موارد با ضرر مواجه شوند.
وی تاکید کرد: باید زمینه حضور بازرگانان و تجار فرش در منطقه فراهم شود تا دسترسی به نقشه های جدید و طرحهای صادراتی آسانتر و تولیدات قالیبافان با کیفیت و قیمت مطلوب به فروش برسد.
رییس اداره بازرگانی شهرستان بروجرد می گوید: سالانه بیش از یک هزار متر مربع فرش دست بافت در این شهرستان تولید می شود.
"علی شاهرودی" افزود: این میزان فرش توسط دو هزار و 500قالیباف عضو تعاونی فرش دستبافت و یک هزار و 800بافنده تحت پوشش اتحادیه فرش از طریق هفت کارگاه متمرکز و غیر متمرکز تولید می شود.
وی اضافه کرد: به منظور رفع مشکلات این قشر طی دو سال اخیر تسهیلات بانکی تا سقف 50میلیون ریال به تعدادی از بافندگان در بروجرد اعطا شده و تعدادی از این افراد نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.
وی اظهار داشت: افتتاح خانه فرش دست بافت بروجرد که در ماه جاری انجام شد اقدامی مهم در راستای رفع مشکلات قالیبافان خواهد بود.
شاهرودی افزود: با راه اندازی این مرکز زمینه برای خرید وفروش بهتر ، ارایه طرحها و نقشه های جدید و راهکارهایی برای تولیدات با کیفیت فراهم خواهد شدو افراد به صورت تخصصی می می توانند در این عرصه فعالیت کنند.
/ 0 نظر / 7 بازدید