آتش سوزی اراضی و مراتع لرستان/ 1000 اصله گردو را در الیگودرزسوخت

الیگودرز - خبرگزاری مهر: آتش زدن علف های هرز موجب آتش سوزی وسیع در اراضی کشاورزی و باغات روستای "خورهه" شد که نتیجه این آتش سوزی خسارت به یک هزار اصله درخت گردو و بادام بود.

به گزارش خبرنگار مهر، ماموران انتظامی پاسگاه خمه شهرستان الیگودرز روز گذشته برابر اعلام مرکز 110 مبنی بر یک فقره آتش سوزی در حوالی روستای "خورهه" بلافاصله به محل اعزام که مشاهده شد، آتش سوزی به علت آتش زدن علف های هرز، توسط شخص یا اشخاصی ناشناس صورت گرفته است.

بنابر این گزارش با توجه به نزدیک بودن زمینهای کشاورزی به محل آتش سوزی در اطراف مراتع، 3 هکتار از اراضی کشاورزی گندم و یک هزار اصله درخت گردو و بادام در آتش سوخته شد.

حلقه مفقوده آموزش و اطلاع رسانی در راستای پیشگیری از آتش سوزیها

آغاز آتش سوزیها در مراتع و اراضی کشاورزی لرستان در حالیست که امسال نیز با توجه به بارندگیهای فصل بهار مراتع مستعد آتش سوزیهای وسیع هستند که باید برای پیشگیری از حوادث غیرقابل جبران راهکارهای اصولی اندیشده شود.

آسیب شناسی در رابطه با آتش سوزیها رخ داده نشان می دهد که زنجیره حفاظت از جنگلها و مراتع در این استان در مقابل آتش سوزی دارای حلقه های مفقوده زیادی است که باید از سوی مسئولان مختلف مورد توجه قرار گیرد.

آموزش و اطلاع رسانی در راستای پیشگیری از آتش سوزیها در سطح مراتع از طرق مختلف اولین حلقه مفقوده این زنجیره است که بارها از سوی مسئولان مختلف مورد تاکید قرار گرفته که به نظر می رسد این امر نیازمند گامهای عملی در این زمینه است.

آتش زدن کاه و کلش اراضی کشاورزی معضل مراتع و جنگلهای لرستان

بسیاری از آتش سوزیهای رخ داده در لرستان به دلیل سهل انگاری و عدم آگاهی مردم بومی منطقه، طبیعت گردان و کشاورزان رخ می دهد به طوریکه آتش زدن کاه و کلش اراضی کشاورزی از جمله مشکلاتی است که جنگلها و مراتع استان را تهدید می کند.

هر ساله همزمان با فصل برداشت محصولات زراعی از جمله گندم و جو و .... در اراضی کشاورزی استان کاه و کلش بجای مانده در مزارع توسط کشاورزان به آتش کشیده می شود که این امر باعث آلودگی هوای شهرها و روستاها شده است.

این در حالیست که به آتش کشیدن باقی مانده کاه و کلش محصولات کشاورزی علاوه بر آلودگی هوا موجب آلودگی محیط زیست، از بین رفتن حاصلخیزی خاک، نابودی عناصر مفید زنده خاک، انهدام بافت خاک، کاهش ظرفیت نگهداری آب، رطوبت خاک و خلاصه در یک کلام مرگ زمین و خاک خواهد شد.

از سوی دیگر عمده زمینها و باغات در مجاور اراضی منابع طبیعی از جمله جنگلها و مراتع قرار گرفته و بر اثر آتش زدن کاه و کلش اراضی زراعی و عدم کنترل توسط صاحبان اراضی آتش به اراضی جنگلی و مرتعی مجاور سرایت کرده و باعث تخریب و نابودی این سرمایه های ملی و ارزشمند می شود.

بر اساس ماده 45 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع آتش زدن نباتات در مزارع و باغات داخل یا مجاور جنگل بدون اجازه و نظارت ماموران جنگلبانی ممنوع است در صورتی که در نتیجه بی مبالاتی حریق در جنگل ایجاد شود مرتکب به حبس تادیبی از دو ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.

جهاد کشاورزی نسبت به آموزش کشاورزان اقدام کند

مدیر کل محیط زیست استان لرستان پیش از این در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد گفته بود که معضلی که در این استان با آن مواجه هستیم آتش زدن کاه و کلش بعد از جمع آوری محصولات کشاورزی توسط برخی روستائیان است.

محمد حسین بازگیر با تاکید بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در این زمینه توسط رسانه ها و صدا و سیما، یادآور شد: همچنین جهاد کشاورزی باید با آموزش کشاورزان راهکار اجرایی برای این معضل پیدا کند.

وی با اشاره به پیگیریهای محیط زیست استان لرستان در این زمینه، بیان داشت: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم در هیچ دادگاهی کشاورزی را به دلیل آتش زدن کاه و کلش مزرعه اش محکوم کنیم چرا که از سوی آنها توجیهات مختلفی برای این کار ذکر می شود.

وی با اشاره به موارد متعدد آتش سوزی در پی این امر در سطح مراتع و مزارع استان، بیان داشت: از سوی دیگر بخش عمده ای از آتش سوزی جنگلهای استان لرستان در سالجاری بر اثر سرایت آتش ناشی از آتش زدن کاه و کلش محصولات کشاورزی بوده است.

دادگستری با متخلفان برخورد می کند

این در حالیست که رئیس کل دادگستری استان لرستان نیز در آخرین اظهارات خود نسبت به پیگیری قضایی در مورد کسانی که اقدام به آتش زدن باقی مانده محصولات کشاورزی می کنند هشدار داده است.

جعفر بدری با اشاره به آتش زدن "کاه و کلش" اراضی کشاورزی، بیان داشت: آن دسته از افرادی که بصورت سنتی بقایای محصول زراعی خود را به آتش می کشند بایستی تحت آموزش های لازم قرار گیرند و معایب این کار به آنها گوشزد شود تا این رویه را کنار بگذارند.

وی ادامه داد: در صورتیکه این افراد اصرار بر آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی داشته باشند دفاتر ذیربط و مسئول در ادارات حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی موضوع را به مراجع قضایی گزارش دهند تا با اعمال قانون برخورد لازم با آنها صورت پذیرد.

به هر روی به نظر می رسد جهاد کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی به عنوان دستگاههایی که به طور مستقیم به عنوان متولی این امر محسوب می شوند باید با آغاز فصل گرما قبل از آنکه آتش سوزیهای بحرانی و غیرقابل جبران شود آموزشهای لازم به همسایگان جنگلها و مراتع استان را در دستور کار قرار دهند

/ 0 نظر / 5 بازدید