375 مزرعه پرورش ماهی در لرستان وجود دارد

کیارش بیرانوند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرم‌آباد اظهار داشت: وجود تنوع اقلیمی و آبی مستعد در امر آبزی‌پروری، سبب شده که این استان توانایی تولید ماهیان سرد آبی و گرم آبی و سایر آبزیان‌ با ظرفیت بیش از 50 هزار تن را دارا باشد.
وی‌ خاطرنشان کرد: مصرف سرانه آبزیان دریایی و پرورشی در کشورمان 7.7 کیلوگرم بوده که این رقم در لرستان 3.4 کیلوگرم است.
بیرانوند با اشاره به اینکه سرانه مصرف آبزیان در استان لرستان پایین‌تر از میانگین کشوری است، بیان داشت: در دسترس نبودن ماهی در تمام فصول سال، فقدان تنوع در محصولات شیلاتی، عدم فرآوری مناسب آبزیان و عدم آشنایی با روش‌های متنوع طبخ آبزیان از دلایل مهم پایین بودن سرانه مصرف آبزیان است.
وی در ادامه راه‌های مفید و موثر برای افزایش مصرف سرانه آبزیان را استفاده از روش‌های نوین فرآوری ماهی از قبیل، استیک ماهی، کوفته ماهی، پفک ماهی، چیپس ماهی و برگزاری دوره‌های آموزشی طبخ آبزیان و اشاعه فرهنگ مصرف آبزیان از طریق رسانه‌ها و مراکز آموزشی‌ و ... عنوان کرد.
بیرانوند تصریح کرد: بزرگ‌ترین مجتمع پرورش ماهی استان لرستان با ظرفیت یک‌هزارتن در منطقه عمارت شهرستان دورود واقع شده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت مزارع متعدد پرورش ماهی اعم از سردآبی و گرم‌آبی در استان ایجاد بازارچه بهداشتی عرضه آبزیان در لرستان یک ضرورت است.
سرپرست شیلات استان لرستان با بیان این مطلب که استان لرستان با تکثیر 96میلیون قطعه بچه ماهی مقام نخست ‌تکثیر ماهی قزل‌آلای کشور را داراست، از مسئولان استان خواست تا در اسرع وقت اقدام به راه‌اندازی و احداث بازارچه ‌بهداشتی عرضه مستقیم ماهی در استان کنند.
بیرانوند افزود: با توجه به سریع فساد بودن ماهی ایجاد بازارچه ماهی کمک می‌کند، این ماده با ارزش غذایی در تمام فصول در دسترس مردم قرار گیرد.
سرپرست شیلات استان لرستان گفت: ایجاد این بازارها موجب ایجاد اشتغال پایدار، حفظ کیفیت محصولات عرضه شده، کاهش واسطه‌گری و در نتیجه کاهش قیمت، کمک به حداکثر بهره‌وری و تولید و استفاده از حداکثر ظرفیت تولید آبزیان در استان می‌شود.
بیرانوند از دیگر مزایای بازارچه بهداشتی عرضه آبزیان را توزیع اصولی و بهداشتی ماهی برای مصرف‌کنندگان و ترویج فرهنگ مصرف ماهی و همچنین افزایش سرانه مصرف ماهی عنوان کرد.

/ 0 نظر / 9 بازدید