کوچ عشاير لرستان به مناطق ييلاقی

khoch1.jpg به گزارش ایرنا:فصل پاييز از راه رسيد، هواي مناطق ييلاقي لرستان آرام آرام روبه سردي مي رود و عشاير كوچ‌نشين اين خطه كوچ ازمناطق ييلاقي به مناطق قشلاقي را آغاز كردند.

هر يك از عشاير به همراه ايل و قبيله هفته جاري بابستن بار و توشه راه عزم خود را جزم تا فصلي ديگر از زندگاني كوچ نشيني را تجربه كند.

اين قشر از جامعه به همراه گله‌هاي گوسفندان قصد دارند حداكثر در مدت ‪۲۰‬ شبانه روز، مسيرهاي پر پيچ و خم كوهستاني اين استان را به سوي مناطق گرمسيري طي نمايند.

زنان، كودكان و مردان عشاير كوچ‌نشين با كوله باري از تجربيات كوچ سال هاي گذشته، بدون دغدغه و نگراني سختي راه را برخود هموار مي‌كنند.

مدير كل امور عشايري لرستان مي‌گويد: با فرا رسيدن فصل پاييز ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۹۳۳‬خانوار عشايري اين استان با جمعيتي بالغ بر ‪ ۱۰۶‬هزار و ‪ ۶۰۰‬نفر كوچ خود را آغاز مي‌كنند.

سيد "اردشير اميدي" گفت: اين تعداد خانوار داراي يك ميليون و‪ ۵۰۰‬هزار راس دام سبك و سنگين هستند و براي تامين علوفه دام‌ها همه ساله دردو نوبت اقدام كوچ پاييزه و بهاره دارند.

به گفته وي، عشاير منطقه سالانه ‪ ۱۲‬هزار تن گوشت قرمز، ‪ ۱۸‬هزارتن شير، يك هزار و ‪ ۳۰۰‬تن پشم و مو را توليد و به بازار مصرف عرضه مي‌كنند كه نقش مهمي در اقتصاد و تامين پروتئين استان دارد.  

کوچ عشاير در لرستان هر ساله ازمناطق ييلاقي شهرستانهاي اليگودرز، دورود ،ازنا، خرم‌آباد، سلسله و دلفان به مناطق قشلاقي شهرستانهاي پلدختر، كوهدشت و پشت كوه استان ايلام و الوار گرمسيري انجام مي‌شود.

كوچ مناطق اليگودرز و دورود به وسيله قطار و در بعضي مناطق كه به وسيله خودرو صورت مي‌گيرد يك روز به طول مي‌انجامد، اما در جاده‌هاي كوهستاني و ميانكوه كه به صورت مالرو است ، كوچ آنها ‪ ۲۰‬روز به طول مي‌انجامد.

‪ ۷۰‬درصد عشاير كوچنده لرستان به خارج استان و در نواحي گرمسيري خوزستان كوچ مي‌كنند و مابقي در مناطق گرمسيري استان بسر مي‌برند.

لرستان از نظر تعداد خانوار عشايري در كشور رتبه پنجم وازنظرجمعيت واحد دامي رتبه دوم را دارد.

/ 0 نظر / 6 بازدید