کوچ عشایر بختیاری به مناطق گرمسیری

مدیرکل امور عشایر خوزستان از آغاز کوچ پاییز عشایر استان خبر داد و گفت: کوچ پاییز عشایر از نیمه دوم شهریور آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) به نقل از ایسنا، علیرحم کریمی گفت: عشایر از ۷ استان چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، لرستان، کرمانشاه، همدان و ایلام به خوزستان کوچ می‌کنند.

وی افزود: عشایر هشت‌ماه سال را در شهرستان‌های شمالی خوزستان از جمله اندیمشک، دزفول، شوش، شوشتر، مسجدسلیمان، بهبهان، لالی، ایذه، باغملک، اندیکا، هفتگل، گتوند و رامهرمز سپری می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر خوزستان اظهار کرد: توزیع ارزاق عمومی، توسعه تعاونی‌های سیار عشایری در مسیر کوچ، آب‌رسانی سیار و ترمیم جاده‌های مسیر کوچ از جمله اقداماتی است که به منظور خدمات‌رسانی به عشایر کوچ‌رو انجام می‌شود.

کریمی تصریح‌کرد: جمعیت عشایر کوچ کننده بیشتر از قوم لر (شامل بختیاری، لر و بهمئی) است. جمعیت عشایری خوزستان بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر در قالب ۲۳ هزار خانوار با دارا بودن حدود یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار واحد دامی یکی از مهمترین استان‌های عشایری کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایبنانیوز، طی نیم قرن اخیر و با احداث پروژه های ملی نظیر حفاری چاهها، توسعه میادین و انتقال لوله نفت و سدسازی و احداث نیروگاههای برقابی در حوزه نفتخیز و پر آب بختیاری، صدها سکونتگاه عشایری و دهزاران هکتار از مرغوبترین مراتع عشایر بختیاری نابوده شده و این مسأله موجب تحمیل فقر به مردم منطقه و کوچ اجباری و حاشیه نشینی آنان در حومه شهرهای بزرگ گردیده است و روز به روز از جمعیت خانوارهای کوچنده بختیاری کاسته می شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید