سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو یواس‌اس وینسنس امریکایی روز 12تیرماه1367 روز تلخی برای همه ایرانیان و مردم آزاده جهان بود در چنین روزی  پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از تهران به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) پس از توقف بین راهی در بندرعباس به سمت دوبی در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یواس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ سرنشین ۲۷۴ مسافر (با ملیت‌های ایرانی، اماراتی، یوگسلاوی، پاکستانی، هندی و ایتالیایی) و ۱۶ خدمه پرواز )آن که شامل ۴۶ مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند. این اتفاق از نظر میزان تلفات انسانی، هشتمین حادثه مرگبار هوایی تاریخ است. .


این ماجرای غم انگیز، تا مدت ها بعد نیز به شدت خشم جهانیان را برانگیخت و آمریکا را بار دیگر به عنوان یک قاتل وحشی مردم بی گناه معرفی نمود.

امریکایی ها دو فروند موشک به سمت هواپیمای مسافربری ایران شلیک کردنند به‌دلیل اصابت موشک دوم، ضمن پرتاب شدن مسافران به بیرونِ هواپیما، پوست سر و بدنِ آن‌ها کَنده و گوشت بدن اکثر آن‌ها نیز تکه‌تکه شده و در نهایت قطعات متلاشی شده بدن آن‌ها در سطح وسیعی از دریا شناور شده بود. در نهایت تنها پیکر و قطعات بدن ۱۷۸ نفر از ۲۹۰ مسافر هواپیما پیدا شد.

     نگاهی به گذشته ورفتارهای غیرانسانی آمریکا در قتل و کشتار مردم بیگناه در سراسر جهان از جمله مردم کشورهای افغانستان ، عراق و ایران اسلامی  نشان از نهادینه شدن رفتارهای ضد بشری، ضد انسانیت دولت های گوناگون آمریکا برای تامین اهداف شان دارداین جنایت امریکایی ها هیچ وقت نباید ذهن وجسم مسلمانان و ایرانیان فراموش شود.

یاد و خاطره شهدای والامقام این جنایت هولناک را گرامی باد
/ 0 نظر / 62 بازدید