دریاچه گهر، نگین اشترانکوه

درشرق استان لرستان ودر دامنه ارتفاعات اشترانکوه ( اشترانکوه با 4150 متر ارتفاع بلندترین نقطه استان لرستان است ) ، دریاچه های دائمی و شیرین ((گهر بالا)) و((گهر پایین )) قرار دارند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه لرستان، دریاچه گهر یکی از زیباترین دریاچه های کوهستانی کشور می باشد. 

این دریاچه از ذوب برف های اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب بندی که از ریزش کوه پدید آمده است . فراوانی نسبی آب های ورودی به این دریاچه باعث می شود ، سر ریز آب آن به دریاچه پایینی (بزرگ ) بریزد .

 طول دریاچه اصلی گهر را ۵/۱ کیلومتر و عرض متوسط آن را ۶۰۰ متر برآورد کرده اند، حداکثر عمق دریاچه ۲۸ متر و مساحت آن در حدود ۱۰۰ هکتار و در ارتفاع 2400 متری ازسطح دریا وتنها دارای یک راه مالرو وصعب العبور به دامنه است .

 

گهر مانند آبگیری است که از چشمه ها ، آبشارها و سراب های اشترانکوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است . بیش تر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می بندد .

 

انواع بوته ها ، درختان تنومند بید ، گیاهان و گلهای زیبای پیرامونی ، اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی شگفت انگیز در آورده است .

 

زیبایی خیره کننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده است هر ساله ، با وجود سختی راه ، انبوهی از مردم لرستان ، استانهای اطراف و دیگر نقاط کشور ، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند.

 

 
/ 0 نظر / 4 بازدید