از معادن سنگ لرستان استفاده و بهره برداری درست نمی شود

رییس سازمان صنایع و معادن لرستان:
از ظرفیت معادن سنگ استان لرستان به درستی استفاده و بهره برداری نمی شود
رییس سازمان صنایع و معادن لرستان گفت: بزرگترین و مهم ترین معادن سنگ لرستان در اختیار سازمان اقتصادی کوثر است که این سازمان تاکنون نتوانسته از ظرفیت این معادن استفاده بهینه کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، "علی مهدوی" روز شنبه در نشستی که با حضور قایم مقام سازمان اقتصادی کوثر و برخی از فعالان بخش سنگ استان لرستان برگزار شد، افزود: دو معدن مهم گوهر خرم آباد و دلیجان ازنا در اختیار سازمان اقتصادی کوثر است و انتظار می رود این سازمان از تمام ظرفیت های تولید خود در جهت استفاده بهینه از ظرفیت منابع سنگ در حهت توسعه اقتصادی استان لرستان استفاده کند.
وی اضافه کرد: هم اکنون 450 واحد سنگبری در این استان وجود دارد که افزایش تولید معادن استان می تواند سنگ مورد نیاز آنان را تامین گند.
وی اظهار داشت: با این تعداد واحد سنگبری می بایست 30درصد تولیدات سنگ استان در این واحد ها مورد استفاده قرار گیرد و مابقی آن نیز به دیگر استانهای کشور صادر شود.
مهدوی افزود: فضای اقتصادی دنیا یک فضای فشرده است که کار کردن را مشکل می کند و ما باید برای حضور در بازارهای جهانی از مزیت نسبی به سمت مزیت رقابتی حرکت نماییم.
وی اظهار داشت: اگر با این دید حرکت کنیم محصولات واحد های تولیدی و سنگبری استان افزایش خواهد یافت.
نماینده سنگبری های فعال شهرستان خرم آباد نیز در این نشست گفت: در حال حاضر 40 واحد سنگبری در شهرستان خرم آباد وجود دارد که حدود 20 هزار تن مصرف سنگ دارند.
"قدرت اله ولدی" افزود: 60 درصد سنگ مورد نیاز این واحد ها باید از طریق معدن سنگ گوهره خرم آباد و 40 درصد مابقی باید از دیگر معادن استان تامین شود که در عمل سازمان اقتصادی کوثر توجه ای به تامین سنگ مورد نیاز این واحدهای تولیدی ندارد.
وی اضافه کرد: در این زمینه حتی مصوبه سفر هیات دولت به لرستان که بر تامین سنگ واحدهای سنگبری خرم آباد از طریق معدن سنک گوهره تاکید دارد نیز محقق نشده است.
یکی دیگر از صاحبان سنگبری های استان لرستان نیز گفت: سازمان کوثر یک شرکت تورم زا است که این امر مشکلاتی را برای واحدهای سنگبری استان ایجاد می کند.
"صفر زارع" افزود: این سازمان هر ساله قیمت محصولات خود را بالا می برد و در عوض سنگ های غیرمرغوب را با درجه پایین تر به مشتریان عرضه می کند.
یکی دیگر از صاحبان واحد های سنگبری خرم آباد نیز گفت: کدهای که برای سنگها در نظر گرفته شده واقعی نیست و این امر مرغوبت کالا را کاهش می دهد.
"مراد حسین لشنی" افزود: با جایگزین کردن کدها، قیمت سنگ را دو برابر افزایش می دهند که این امر خلاف قانون است و تمام واحد های سنگبری شهرستان در حال رکود و ورشکستی هستند.
قایم مقام سازمان اقتصادی کوثر نیز دراین جلسه گفت: بازاریابی و مشتری مداری باید در اولویت کار واحدهای سنگبری قرار داشته باشد تا مانع از رکود فعالیت این واحدها شویم.
"بهرام فیضی پور" افزود: نبود بازاریابی مناسب ، نداشتن تحلیل مالی و عدم رعایت ضوابط حقوقی از عمده ترین مشکل در مسیر فعالیت معادن و سنگبری های استان است.
وی اظهار داشت: استان لرستان از معادن بسیار غنی برخوردار است و باید دنیا استان لرستان با سنگ های معدنی عنی آن بشناسند و حتی توان برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ نیز در این استان وجود دارد.
/ 1 نظر / 31 بازدید
علی

اربعين در راه است با ختم قرآن براي ارواح بلند سيد الشهدا و ياران با وفايش با ما باشيد براي ثبت نام در قسمت پيام وبلاگ ، پيام بگذاريد