کارخانه فارسیت دورود همچنان از آزبست استفاده می کند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان گفت:برغم هشدارها و تذکرات کتبی و شکایت قانونی از کارخانه فارسیت دورود مبنی بر عدم استفاده از آزبست، اما مسوولان این کارخانه همچنان از ماده شیمیایی و سرطان زای آزبست استفاده می کنند.

"علی رحیم کاکاوند" روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استفاده از آزبست به خاطر شیمایی بودن در دنیا ممنوع شده ما اکنون کارخانه فارسیت دورود آزبست سفید را برای فعالیت روزانه مورد استفاده قرار می دهد.
وی اظهار داشت: از سال 79 با پیشنهاد سازمان محیط زیست کشور مصوبه ای مبنی بر عدم استفاده از آزبست در تمامی صنایع دارای آزبست به تصویب رسید که باید این واحدهای صنعتی ماده ای دیگر را جایگزین کنند.
وی اضافه کرد: هم اکنون پرونده قانونی کارخانه فارسیت دورود در دادگاه مفتوح است و محیط زیست تا زمانی که این کارخانه از این ماده شیمیایی استفاده کند، از شکایت خود منصرف نمی شود.
کاکاوند با اشاره به اینکه هرچند آزبست سفید خطر کمتری برای افراد مشغول به کار در این کارخانه دارد، تصریح کرد: با این وجود مسوولان کارخانه باید از این ماده شیمیایی نیز استفاده نکنند.
وی گفت: محیط زیست برخوردهای قانونی مناسب با مسوولان کارخانه را انجام داده و تعهداتی برای مسوولان آن تعیین کرده اما تاکنون اقدام موثری صورت نگرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان ابراز امیدواری کرد مسوولان کارخانه فارسیت دورود برای جلوگیری از به خطر انداختن سلامت کارکنان نسبت به قطع این ماده در تولیدات کارخانه اقدام کنند.
آزبست "Asbestos" نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود، این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.
بیماری‌های ناشی از استنشاق آزبست نظیر آزبستوسیس، سرطان ریه و حنجره است که خطرات فراوانی برای افراد دارد.
براساس آمار تاکنون 67 نفر از کارکنان کارخانه فارسیت دورود براثر استنشاق آزبست جان خود را از دست داده اند
/ 0 نظر / 20 بازدید