اعتراف علی‌ شیمیایی به کشتار کردها

به گزارش رویتر،المجید معروف به «علی شیمیایی» که روز پنجشنبه در جلسه‌دادگاه سران حزب بعث در بغداد سخن می‌گفت اعتراف کرد به نیروهای تحت امرش دستور داده بود تا پس از محاصره روستاهای مناطق کرد‌نشین در مجاورت مرز با ایران همه ساکنان را دستگیر کرده و پس از  بازجويی اعدام می کردم حسن المجید در پاسخ به این پرسش که این کار را به دستور چه‌کسی انجام داده است گفت: این تصمیم را شخصا گرفتم و نیازی نمی‌دیدم که برای انجام آن از کمیته مرکزی حزب و یا رئیس‌جمهور(صدام‌حسین) اجازه بگیرم.

علی‌شیمیایی و پنج نفر از دیگر مقامات بلندپایه حزب بعث به‌خاطر جنایات انجام شده علیه روستاهای کردنشین این کشور در سالهای دهه هشتاد تحت محاکمه هستند. مطابق گزارش سازمانهای بین‌المللی در جریان این نسل‌کشی حداقل 180 هزار نفر از اهالی این روستاها توسط ارتش عراق کشته شده و عده بسیار بیشتری نیز مجبور به ترک محل زندگی شان شدند.
 
صدام حسین پیش از مرگ خود در جلسات دادگاه درخصوص این اتهام از اجرای عملیات انفال دفاع کرده و آن را حق قانونی حکومتش برای مقابله با چریک‌های کرد که به گفته وی با ایران همکاری می‌کردند عنوان کرده بود.80653_orig.jpg185016_orig.jpg

185018_orig.jpg
 185015_orig.jpg

    

 

/ 0 نظر / 11 بازدید