روزشمار وقایع انقلاب در لرستان//

 

 

 

 

14 بهمن 57 جامعه روحانیت خرم‌آباد و فرهنگیان آن‌جا ضمن ابراز انزجار از بازداشت همافران، درجه‌داران و افزارمندان نیروی هوایی و اعلام همستگی با آنان، خواستار آزادی ایشان شدند.

هم‌چنین سران ایل جودکی با تهیه و ارسال نامه‌ای برای آیات‌عظام شریعتمداری،گلپایگانی و مرعشی، پشتیبانی خود از انقلاب را اعلام کردند:


«حضرات عظام حجت‌السلام و الاعلام جنابان آقایان حاج سید کاظم شریعتمداری،حاج محمد گلپایگانی،حاج نجفی مرعشی


رونوشت:جامعه‌ی محترم روحانیت خرم‌آباد ضمن خوش‌آمد امام خمینی به وطن که بهار آزادی را از آ» خود ساخت، به نمایندگی از طرف عموم عشایر ایل جودکی بخش ملاوی و ساکنان پل‌دختر لرستان در پیرو نیات و اقدامات قبلی خود، بدین‌وسیله نیز هم‌بستگی خود را با انقلاب و نهضت مق4دس ملی و مذهبی هم‌وطنان عزیز اعلام و آمادگی خود را برای مقابله با دشمنان دین مبین اسلام در هرچه زودتر به ثمر رسیدن این نهضت مقدس طبق دستور و رهبری زعیم عالی‌قدر جهان‌اسلام به استحضار و آگاهی عموم هم‌وطنان عزیز می‌رساند.


پل‌دختر لرستان –جان نثاران حاج محمدمیرزا نصیری،عباس نصیری،رحیم‌نصیرمقدم، عزیزالله نصیرمقدم،حاج ملک‌نیاز نصیرمقدم،یعقوب نصیری ،شریف نصیری»


از جمله دیگر رویدادهای دهه‌ی فجر در خرم‌آباد، اوج‌گیری فعالیت گروههای سیاسی است.


آزادی‌ جوانان عضو این گروه که عمده‌ترین آن‌ها چریکهای فدایی خلق، مجاهدین خلق و حزب توده بودند، در ترغیب و سازماندهی هواداران آنان موثر بود.


بر پایه‌ی گزارش‌های موجود، زندانیان ؟آزادشده در نقاط مختلف شهر و شهرستان خرم‌آباد با ایراد سخنرانی، ارایه‌ی تفسیر و تحلیل از انمقلاب و مبارزه‌ی مردم به جذب هوادار و تبلیغ مسلک خویش می‌پرداختند.


فضای باز سیاسی شهر نیز زمینه‌ی این کار را فراهم کرده بود.


در کنار نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های محصولات فرهنگی، دیوار ساختمان‌های نزدیک معابر عمومی کانون‌های تبلیغی خوبی برای عقاید افراد، گروه‌ها و نهاد‌های انقلابی بود.


دیوار بانک ملی در چهارراه‌بانک ، دیوار ضلع‌های شرقی و غربی میدان سعدی،سبزه‌میدان و.... از جمله جاهایی بودند که بیش‌ترین اعلامیه‌ها، عکس‌ها و پوسترهای مختلف بر روی آن‌ها نصب می‌شد و مردم، هر روز گرد می‌آمدند و ضمن مطالعه‌ی آن‌ها با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کردند.


دیدار با خانواده‌ی مبارزانی که به دست ساواک کشته شده بودند، هم‌چنین معرفی و تبلیغ آنان، از جمله برنامه‌های تبلیغی این گروها بود که از این زمان، به بعد، بر شدت آن افزوده شد.

/ 1 نظر / 46 بازدید
علی

زنده باد ایل جودکی