هویت اصلی و سوابق سه جودوکای زنده هواپیمای توپولف

هویت اصلی و سوابق سه جودوکای زنده هواپیمای توپولف

پس از انتشار خبر حیات سه ملی‏پوش جودو و مرگ سه تن دیگر به جای ایشان، برخی درصدد تخطئه خبر مذکور برآمدند و مسئولان فدراسیون جودو نیز در اقدامی عجیب این حقیقت را تکذیب کرده و هویت غیرواقعی سه قهرمان محروم این رشته را مجدداً تایید کردند که بر این اساس تابناک طبق وعده داده شده، هویت اصلی و سوابق این جودوکاها را منتشر می‏سازد.

به گزارش خبرنگار ورزشی تابناک؛ پس از انتشار خبر مرگ نابهنگام ده جودوکای ملی
پوش رده نوجوانان، جامعه ورزش در بخت فرو رفت اما با اعلام اسامی کشته‏شدگان اتفاق دیگری نیز به وقوع پیوست که و وقوع یک زلزله بر سر خانواه قربانیان در استان لرستان به مرکزیت خرم‏آباد بود!

سه تن از اسامی کشته‏شدگان که اصلاً جزو قهرمانان جودو محسوب نمی‏شوند صحیح و سالم در خرم‏آباد حضور داشتند و سه تن دیگر که اتفاقاً از گذشته دور سوابقی در قهرمانی داشتند به جای آنها در این مسابقات جان دادند.

خبر آنچنان آشفته‏کننده بود که به سرعت در سطح شهر و حتی بخش‏هایی از استان منتشر شود و هیچ‏کس بروز ندهد تا حفظ آبرو شود اما مگر می‏شد شناسنامه سه نوجوان کم سن و سال را به جای سه جودوکای سن و سالدار که یکی از آنها به خدمت سربازی نیز رفته باطل کرد؟!

همین مسئله باعث شد که ابعاد موضوع قدری از مرزهای استان لرستان پا را فراتر بگذارد و همانگونه که برخی اهالی جودو از این مسئله مطلع بودند، موضوع به تابناک نیز منتقل شده و این رسانه برحسب رسالت مطبوعاتی همچون سایر اخبار مندرجه به درج این خبر بپردازد اما با تکذیب باورنکردنی این حقیقت توسط رئیس فدراسیون در روز گذشته این سایت مکلف به درج اطلاعات تکمیلی از هویت اصلی و سوابق این جودوکاهای ملی‏پوش است.

 

 

بررسی‏ها نشان داد که اسامی اصلی سه جودوکای مرحوم محمد ملک‏شاهی، وحید باقرپور و مجتبی عزیزالهی است و در واقع مجتبی عزیزالهی به جای مصیب عزیز الهی (وزن 90- کیلوگرم)، مجتبی باقرپور یحیی باقرپور (وزن 81- کیلوگرم) و محمد ملک‏شاهی به جای ایمان زینی وند (وزن 81- کیلوگرم) در تیم ملی حضور داشته‏اند تا با توجه به پاسپورت دریافتی بر مبنای شناسنامه و مدرک شناسایی به اشتباه ارائه شده و یا مجعول در این پرواز شرکت کنند که باقرپورها و عزیزالهی‏ها پسر عمو بوده‏اند.

بررسی‏ها نشان می‏دهد که جابجایی پس از سال 1383 به وقوع پیوسته چرا که این سه جودوکا در این سال با اسامی واقعی‏شان در مسابقات جوانان جودو لرستان قهرمان اول استان شده‏اند و پس از ان به یک باره از یک رده پایین‏تر با اسامی دیگر سر در می‏آورند!

پس از آن بود که در مسابقات نوجوانان قهرمانی کشور که دی‏ماه 1384 در قزوین برگزار شد، از این جودوکاها با اسامی جدید رونمایی شد و ایمان زیندی‏وند در 50 کیلوگرم طلا، یحیی باقرپور در 81 کیلوگرم طلا و مصیب عزیزالهی در 90+ صاحب مدال برنز شدند.

همین جودوکاها با اسامی جدید در مسابقات بین‏المللی جودو آلمان نیز در تاریخ 25 اسفندماه 1385 شرکت کردند که یحیی باقرپور در وزن 81 کیلوگرم صبه عنوانی بهتر از پنجمی نرسید و مصیب عزیزالهی در 90+ کیلوگرم هفتم شد.

پس از این در نخستین دوره مسابقات جودو نوجوانان آسیا که آبان ماه 1386 برگزار شد، ایران با مدال طلای ایمان زینی‏وند در وزن 46 کیلوگرم و مصیب عزیزالهی در 100+ کیلوگرم قهرمان آسیا شد و این موضوع در دومین دوره این پیکارهای قهرمانی نوجوانان آسیا نیز که در تیرماه 87 به میزبانی یمن برگزار شد، مشاهده گردید و ایران با نشان طلای مصیب عزیزالهی در وزن 66+ کیلوگرم مجدداً قهرمانی آسیا را تکرار کرد!

 

 

این جودوکاها که دیگر تمایلی به شرکت در رده نوجوانان نداشتند باز هم به اصرار کادر فنی مجدداً در ترکیب نوجوانان قرار گرفتند تا پس از برگزاری اردوهای آماده‏سازی در ارمنستان که تطابق آب‏ و هوایی با محل برگزاری مسابقات جهانی مجارستان و همچنین مسابقات تایلند را ندارند و همین ماهیت اعزام را نیز زیر سوال می‏برد، راهی مسابقات جهاین و آسیایی شوند اما سقوط هواپیمای توپولف در اطراف قزوین پس از چندین سال همه‏ چیز را هویدا کرد.

دیروز تشییع جنازه نمادین این عزیزان از دست رفته  با شایعه جابجایی هویت دو پسرعمو برای عدم رو شدن این حقیقت که با دفن یک دست لباس جودو همراه بود با شرایط بدی همراه بود، به گونه‏ای که علاوه بر آنکه خانواده‏هایی که عزیزانشان از دست رفته بودند بغضی مضائف از این موضوع در گلو داشتند و دم بر نمی‏آوردند، مداح و سخنران نیز به دلیل دادن دو سری نام از این اشخاص گیج شده بود و به سختی مراسم را اداره کرد.

جالب‏تر آنکه بر روی برخی تصاویر چاپ شده در استان لرستان و توسط خانواده‏های ایشان، علاوه بر اسامی غیرواقع اسامی اصلی این جودوکاها و همچنین در خصوص ایمان زینی وند، نام خانوادگی ملک‏شاهی به عنوان نام اصلی در پرانتز ذکر شده بود و انتشار یک گزارش تصویری از مراسم تشییع جنازه نمادین باعث شد که همین میزان پناه کاری نیز راه به جایی نبرد.

در این میان در صورت اصرار مسئولان جودو بر عدم وقوع این مسئله، تابناک آمادگی خود را برای گفت‏و گو با محمد ملک‏شاهی، وحید باقرپور و مجتبی عزیزالهی اعلام می‏کند.

در این شرایط مسئولان فدراسیون جودو ایران آنچنان از احراز هویت آنها بر مبنای مدارکشان سخن می‏گوید که انگار در جودو کشور هزاران جودوکای در سطح تیم ملی وجود دارد و بر این مبنا فدراسیون جودو باید پاسخگو باشد که چگونه به چهره و اندام این جودوکاها که حتی یک کودک تشخیص می‏دهد به رده نوجوانان نمی‏خورند، مشکوک نشده و بر طبق تکالیفش به بررسی سوابق و حتی انجام تست‏های پزشکی از این سه تن و سایر موارد مشکوک بپردازند.

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید