اعلام آتش‏بس در یمن از سوی رییس جمهور این کشور

در همین حال «سید عبدالملک الحوثی» فرمانده شیعیان زیدی یمن نیز به مجاهدان تحت امرش دستور داد: به آتش‏بسی که صالح اعلام کرده است احترام بگذارند.
«علی عبدالله صالح» رییس جمهور یمن، پس از گذشت شش ماه از جنگ ششم صعده، نیمه شب گذشته اعلام آتش‏ بس کرد.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از ابنا ، رییس جمهور یمن با صدور بیانیه‏ای اعلام کرد که از ابتدای نیمه‏شب دیشب (بامداد جمعه 12 فوریه 2010 مطابق با 23 بهمن) آتش‏بس با مجاهدان حوثی را به اجراء گذاشته است.

در همین حال «سید عبدالملک الحوثی» فرمانده شیعیان زیدی یمن نیز به مجاهدان تحت امرش دستور داد: به آتش‏بسی که صالح اعلام کرده است احترام بگذارند.

در بیانیه‏ای رسمی که در پایان جلسه عصر دیروز علی عبد الله صالح با اعضای "کمیته ملی نظارت بر شروط شش‏گانه آتش‏بس" صادر شد آمده است: «نظر به لزوم جلوگیری از خونریزی و ایجاد صلح در منطقه شمال غربی کشور، مقرر گردید که عملیات نظامی در این منطقه، از ساعت 12 نیمه شب پنجشنبه متوقف گردد».

حوثی‌ها پیش از این با شروط شش‌گانه برای توقف عملیات نظامی موافقت کرده بودند اما نقاط اختلافی در خصوص جزئیات راهکارهای اجرای توافق آتش‌بس وجود داشت ؛ اما با بیانیه دیشب و موافقت عبدالملک، معلوم شد که درباره این نقاط نیز توافق شده است.

گفتنی است پیش از این اعلام شده بود که دولت یمن به دنبال موافقت نهائی عبدالملک با آخرین نقطه اختلاف درباره راهکارهای اجرای آتش‏بس است. مسئولان یمنی که در باتلاق صعده گرفتار شده و حتی با کمک ارتش سعودی نیز از این مشکل رهایی نیافت، قصد دارند پرونده جنگ در صعده را بسته و به حل بحران‏های جنوب کشورشان بپردازند و در همین زمینه دولت چند روز پیش «عبدربه منصور هادی» معاون رییس جمهور را برای رسیدگی به این پرونده و سفر به استان عدن با هدف دیدار با تعدادی از شخصیت‌های جنوبی، مأمور کردند.
/ 0 نظر / 4 بازدید