کوچ عشایر لرستان به ییلاق

کوچ، تکرار قصه ای تلخ و شیرین برای عشایر لرستان
کوچ بهاره جمعیت عشایری استان لرستان، با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا به سمت مناطق خوش و آب هوای ییلاقی آغاز می شود تا فصل جدیدی از زندگی عشایر کوچ رو دراین منطقه رقم بخورد.

به گزارش ایرنا، کوچ عشایر همواره با زیبایی های خاصی همراه است که مردمان این استان همه ساله در فصل بهار و پاییز که زمان کوچ عشایر است، به تماشای آن می نشینند.
اما این کوچ برغم زیبایی های خاص آن برای عشایر و دیگر مردمان منطقه، همواره با مشکلات و تلخی های همراه است که در برخی موارد کام شیرین مردمان عشایر کوچ رو را تلخ می کند.
همه ساله در دو نوبت بهاره و پاییزه جمعیت عشایری لرستان کوچ خود را به سمت مناطق ییلاقی و قشلاقی انجام می دهند و از از این طریق ضمن ادامه حیات خویش، به کار دامداری و دامپروری نیز می پردازند.
عشایر کوچ رو لرستان، این مسافران همیشگی طبیعت، امسال نیز با گامهای استوار و خستگی ناپذیر کوچ بهاره خود را به سمت مناطق ییلاقی آغاز کرده اند که این کوچ تا رسیدن به مقصد، 20 روز به طول می کشد.
در حال حاضر استان لرستان 15 هزار و 933 خانوار با جمعیتی بالغ بر 106 هزار و 600 نفر کوچنده دارد که در فصل بهار به مناطق ییلاقی الیگودرز، دورود، ازنا ، خرم آباد، سلسله و دلفان کوچ می کنند.
عشایر کوچ رو شرق و شمال شرقی لرستان، کوچ خود را در برخی موارد از طریق خط آهن از مسیر اندیمشک به مناطق ییلاقی انجام می دهند و از طریق قطار وسایل و دامهای خود را به مقصد می رسانند.
برخی دیگر از جمعیت عشایر استان نیز به صورت رمه گردانی، مسیر قشلاق تا ییلاق را با احشام خود به صورت پیاده طی می کنند.
این عشایر برای گذر از این مسیر باید از محور ترانزیتی خوزستان به لرستان و راههای مالرو رشته کو ههای زاگرس میانی عبور کنند.
تمام وسایل زندگی عشایر کوچ رو نظیر سیاه چادر، چیت، هورسبو ، خورجین تیرکهای چادر، گله بره های کوچک و طیور و وسایل آشپزخانه را بوسیله چارپایان (خر، قاطر و اسب) حمل می کنند، هرچند که در سال های اخیر بسیاری از عشایر با خرید وسیله نقلیه کالاها و لوازم زندگی خود را با استفاده از وانت بار حمل می کنند.
مسیر مالرو کوچ عشایر استان لرستان با سختی های فراوانی مواجه است و دارای پیچ و خم های فراوان، ناهمواری ها، رودهای خروشان و دره های عمیق همراه است.
این مسیر برغم داشتن مزیت های همچون علوفه و مراتع فراوان برای چرای بین راهی گوسفندان، با خطراتی نیز مواجه هستند.
سقوط از پرتگاه، سرقت احشام در مسیر عبور،‌ گذر از رودخانه های خروشان و غرق شدن برخی از گوسفندان، بدی شرایط جوی و طغیان رودخانه ها و مهم تر از همه سانحه رانندگی و برخورد کامیون با گله های در حال کوچ از جمله مشکلات و موانعی است که عشایر به هنگام کوچ با آنها مواجه هستند.
درهمین ارتباط امسال نیز وقوع چند فقره سانحه رانندگی در مسیر کوچ بهاره عشایر در محور خرم آباد - بورجد موجب تلف شدن حدود 200 راس گوسفند عشایر شد.
مدیرکل امور عشایر لرستان با اشاره به تمهیدات انجام شده برای کوچ عشایر می گوید: برای تامین امنیت عشایر کوچ رو در طول مسیر کوچ نیروهای انتظامی مستقر شده اند.
"اردشیر امیدی" افزود: همچنین به منظور تامین مایحتاج مورد نیاز عشایر، 26 فروشگاه عرضه مایحتاج و مواد غذایی در مسیر کوچ ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون جمعیت عشایری لرستان دارای یک میلیون و 500 هزار راس دام سبک و سنگین است که سالیانه 12 هزار تن گوشت قرمز، 18 هزار تن شیر ، یک هزار و 300تن پشم و مو را تولید و به بازار مصرف عرضه می کنند.
وی در خصوص مسایل و مشکلات عشایر کوچ رو در مسیر انتقال،‌گفت: متاسفانه عشایر با مشکلاتی مواجه هستند که رفع آنها نیازمند همکاری و مساعدت همه دستگاه ها و مردم است
/ 1 نظر / 83 بازدید
لرستان ما

کن کن مالا دلم رهده وا باسون.. دوسیاکم بار کردنه کس نئ وه جاشو..