افغانی‌ها ‌6/1 میلیون‌ فرصت شغلی را در ایران اشغال کرد‌ه‌اند

نسخه چاپیارسال به دوستان
بررسی و تحلیل ورود افاغنه به داخل کشور در گفتگو با فارس

جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 2 میلیون و 500 هزار مهاجر افغانی در ‌ایران زندگی می‌کنند که یک میلیون و 600 هزار فرصت شغلی را اشغال کرده‌ و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده‌اند.


به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، استان سیستان و بلوچستان با داشتن حدود 275 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان و 987 کیلومتر با کشور پاکستان، طی سه دهه گذشته از عمر با برکت انقلاب اسلامی به دلیل عدم ثبات سیاسی در دو کشور همسایه شرقی ایران به‌ ویژه افغانستان، هجوم اتباع بیگانه به خاک جمهوری اسلامی ایران، به دلیل جنگ داخلی، اختلافات قومی و عدم وجود امنیت، کار و فقدان حداقل شرایط معیشتی را به دنبال داشته است.

* ورود اتباع خارجه غیر مجاز (افاغنه) به داخل کشور
جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: ایران در چند دهه گذشته میزبان مهمانان ناخوانده‌ای بوده که امروز ادامه حضور آنان بسیاری از فرصت‌های اشتغال را از ایرانیان سلب کرده و مشکلات عدیده امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به وجود آورده است.
‌سرگرد منوچهر کریمی افزود: بیش از 2 میلیون و 500 هزار مهاجر افغانی در کشور ایران، یک میلیون و 600 هزار فرصت شغلی را اشغال کرده‌ و مشکلات عدیده‌ای را به وجود آورده‌اند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخورد با اتباع مجاز افغانی مانند شهروندان خود عمل کرده و این مسئله به دلیل حس انسان دوستی ایرانیان و تعهدات مذهبی است که مسلمانان ایران دارند.
جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان بیان کرد: این افراد از امکانات و خدمات شهروندان ایرانی در حالی استفاده می‌کنند که اکثراً شامل یارانه دولتی است.
‌وی با اشاره به اینکه یکی از تبعات حضور افاغنه صرف هزینه و نیروی انسانی و سایر هزینه‌ها برای پلیس است، گفت: به عنوان مثال دستگیری بیش از (300/39 ) نفر از اتباع خارجه (افاغنه) در 7 ماهه نخست سال‌جاری توسط رزمندگان مرزبانی سیستان و بلوچستان توان بالایی از نیروی انتظامی را به خود اختصاص داده و هزینه‌های زیادی چه نیروی انسانی و چه هزینه‌های مادّی در این خصوص صرف شده است.

*آسیب‌ها و تهدیدات ورود افاغنه به کشور
‌سرگرد کریمی در ادامه آسیب‌ها و تهدیدات ورود افاغنه در کشور را بر شمرد و افزود: نابسامانی در مرزهای کشور یکی از این آسیب‌ها است که این روند ضمن گرفتن توان واحد‌های رزمی هنگ‌های مرزبانی، باعث کاهش تمرکز و اشرافیت بر تهدیدات امنیتی بویژه اشرار مسلح که از طریق مرزهای شرقی وارد کشور می‌شوند، شده است.
وی ادامه داد: افزایش گرایش ازدواج افاغنه با ایرانیان به خصوص مردان افغان با زنان ایرانی و بازگشت احتمالی بسیاری از این افراد پس از مدتی به افغانستان و از هم پاشیدگی خانواده‌های افغانی و ایرانی را یکی از تهدیدهای دیگر دانست و اضافه کرد: این مهم نیز چالش‌های جدی اجتماعی در کشور بویژه در مرزها و استان‌های شرقی کشور به وجود آورده است.
جانشین اداره اجتماعی مرزبانی سیستان و بلوچستان معتقد است‌ استان‌های شرقی همواره بیشترین تعداد مهاجران افغان را در خود جای داده، به طوری که که امروز فرهنگ این نقاط دستخوش تغییرات قابل لمسی شده و معضلات بی‌شماری را در این استان‌ها ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به عدم کنترل و نظارت شبکه‌های بهداشت و درمان، این افراد می‌توانند یکی از عاملان انواع بیماری‌های واگیردار و به ویژه آنفولانزا و سل باشند که تبعات گاها جبران ناپذیری در پی دارد.
‌کریمی در ادامه استفاده اتباع بیگانه افغان از یارانه‌های دولتی از جمله نان را به عنوان یک تهدید اقتصادی ذکر کرد و گفت: از آنجائیکه این افراد مالیات نمی‌دهند، این خود یکی از مشکلات و معضلات اقتصادی در استان‌های شرقی است و سبب وارد شدن ضربه‌های اقتصادی به کشور می‌شود.
این مسئول بروز نابسامانی‌های اقتصادی در بازارهای استان سیستان و بلوچستان احاطه افغان‌های پولدار بر وضعیت تجارت، مسکن و حمل و نقل که‌ سرمایه‌های خود را از طریق قاچاق به دست می‌آورند را هم از دیگر فرصت‌ها و تهدیدهای حضور اتباع بیگانه در این منطقه نام برد.
وی افزود: حضور افاغنه در داخل کشور به عنوان نیروی کار ارزان، سبب افزایش بیکاری ایرانی‌ها و بالا رفتن نرخ آن شده و فرصت‌های شغلی زیادی را از هم‌میهنان ایرانی گرفته است.
سرگرد کریمی اضافه کرد: درآمدهای حاصل از اشتغال افاغنه در داخل کشور به هیچ عنوان در کشور سرمایه‌گذاری نشده و به صورت ارز از کشور خارج می‌شود.
وی معتقد است: درصد قابل توجهی از جرائم رخ داده در استان‌های شرقی، توسط مهاجران افغانی انجام می‌شود و در صورت خروج افاغنه و کاهش ورود آنها، ضمن کاهش جرائم، شاهد کاهش نرخ بیکاری و همچنین تبعات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی ناشی از اتباع خارجی خواهیم بود.

/ 0 نظر / 31 بازدید