جاده‌سازی در لرستان به کشف یک محوطه باستانی هزار ساله ختم شد

عطا حسن پور مدیر فرهنگی و سرپرست تیم کاوش میراث فرهنگی لرستان در خصوص کشف محوطۀ باستانی در این استان در گفتگو با خبرنگار میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران گفت: در 12 کیلومتری شهرستان پل دختر تعریض جاده سبب کشف آثاری ازهزاره پنجم تا هزاره دوم قبل از میلاد شد.

حسن پور ادامه داد: عملیات تعریض جاده که بدون هماهنگی با میراث استان از سوی وزرات راه صورت گرفته، متوقف شده است و کار کاوش در این محوطه باستانی با سرعت و دقت هر چه تمامتر در حال انجام است.

این مقام مسئول اظهار داشت:‌ کشفیات این محوطه باستانی نشان می‌دهد که این محوطه باستانی، گورستان و مجتمع مسکونی بوده و این مجموعه تاریخی بر روی مجموعه‌ای قدیمی‌تر ساخته و بنا شده است.

وی تصریح کرد: در این گورستان و مجتمع مسکونی سازه‌های متعلق به عصر مفرغ به دست آمده و تفاوت این نوع کاوش با کاوشهای قبلی در استان در این است که کاوش‌های پیشین در گورستان مفرغ بود اما کاوش‌های فعلی قدیمی‌تر و در یک مجموعۀ سکونتگاهی کشف شده است.

مدیر فرهنگی میراث لرستان عنوان کرد: کار کاوش تا چند روز آینده به پایان خواهد رسید و تا زمانی که کاوش به پایان نرسد نمی‌توان تمامی بررسی‌ها و مطالعات انجام شده را اعلام کرد.

عضو ارشد تیم کاوش خاطر نشان کرد: به همراه تیم کاوش تمام تلاش خود را به کار خواهیم  گرفت تا تمدن چندین هزار ساله که کشف شده را به دقت بررسی کرده و در صورت پایان یافتن عملیات کاوش نتایج اعلام خواهد شد

/ 0 نظر / 5 بازدید