انقلاب مخملین (اعترافات

عطریانفر

یکی از متهمان پرونده اغتشاشات اخیر درجلسه دادگاه با بیان اینکه "اینجا آمده ام خود را بشکنم و بگویم عضو نظام هستم" گفت: دو اصل مهم ولایت فقیه و نظام اسلامی بی رحمانه مورد هجمه برخی گروه ها و جریانات حزبی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، "محمد عطریانفر" در نخستین جلسه دادگاه متهمان پرونده اخیر اغتشاشات با اشاره به سوابق رسانه ای خود اظهار داشت: درباره جزئیات توان سخن گفتن ندارم چون از سال 86 در حوزه جریان اصلاحی دچار نوعی تردید و نوعی نگاه نگران بودم.

وی تصریح کرد: از آغاز مجلس ششم حجم تبلیغات علیه آقای هاشمی رفسنجانی آغاز و بیش از سه تا چهار هزار مقاله علیه ایشان مطرح شد.

عطریانفر با بیان اینکه مجلس نقطه کانونی برای تصویب قوانین کشور است گفت: از همان سالها دغدغه هایی در وجود من بوده و لذا در دوره اصلاحات یا سکوت کردم یا نقد.

وی گفت: روزی به "سعیدحجاریان" گفتم شیوه ای که در روزنامه صبح امروز در پیش گرفته اید درست نیست ممکن است به توهین به مقدسات برسد.

عطریانفر افزود: از مقطعی که امام رحلت کرد روحیه تشخص گرایی ظهور یافت و برخی کسانی که این روحیه را داشتند فکر کردند صحنه انتخابات صحنه رویاروی مردم و رهبری است و طوری وانمود کردند که قانون، مردم و مردم سالاری مقابل ولایت فقیه است.

وی گفت: در پناه دوم خرداد اتفاقی که به نام نظام افتاد از این فضا، عامدانه یا سهوی، تلقی خطا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: به همه کسانی که در جایگاه نخبگی قرار می گیرند باید بگویم که باید درون و برون ما یکی باشد و نفاق نداشته باشیم.

عطریانفر با اشاره به اینکه اعتراف را اعلام می کنم، اظهار داشت: کسانی که می خواهند موضوع مطلقه را از ولایت فقیه بگیرند و آن را در چارچوب خود تفسیر کنند در حقیقت می خواهند معنویت نظام را بگیرند لذا باید وجه مطلقیت را بپذیریم و به آن استحکام بدهیم.

وی با نقد صریح و جدی جبهه مشارکت گفت: ما که ادعا می کردیم نیاز به حجم بیشتری از همراهان داریم چرا فشار آوردیم کاندیداهای سازمانی معرفی کنیم، دلیل آن این است که غرور سازمانی وجود داشت.

وی افزود: بدلیل تقابل هایی که شکل گرفت ما دچار نوعی نفاق شدیم و دشمنان سوء استفاده کردند، اگر میدانی برای توسعه احزاب و انجمن ها می یابیم زمانی رویکردشان قابل قبول است که براساس مبنای نظام باشد.

عطریانفر در ادامه سخنان خود یادآور شد: با صدای بلند اعلام می کنم هر گروه رادیکال و هر جریانی تحت هر نام اعم از اصلاح طلب و غیره، کند رو و تند رو که رفتار و گفتار و سکوتشان در جریان تضعیف نظام بوده، پایان رفتار سیاسی خود را اعلام و عذر خواهی کند.

وی همچنین با طرح این سوالات که چرا برخی گفتنی ها را در گذشته نگفتیم و آیا رفتارهای ما خیانت بار و ضد امنیتی بوده است، افزود: نظام آن قدر قدرت دارد که با تحرک چهار گروه سیاسی اتفاقی برایش نمی افتد.

وی گفت: یکی از بازجوها در جریان بازجویی به من گفت: شما شبیه پیستون های نظام هستید ولی گاهی اوقات ریپ می زنید.

عطریانفر افزود: به عنوان یک کارشناس انتخابات اعلام می کنم ما دچار خلط مبحث فارغ از بازی های سیاسی شدیم و باید یک بار دیگر گذشته خود را مرور کنیم زیرا نظام و رهبری دوست ندارند ما دفع شویم.

وی تاکید کرد: تلقی تقلب و تخلف از این انتخابات خارج است و هر جریانی که دچار مصیبت شده خارج از رویکرد دادگاه باید از رویکرد خود برگردند.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، پس از سخنان عطریانفر چند تن دیگر از متهمان این پرونده از جمله مهرداد اصلانی ، رضا خادمی، محسن جعفری و ورشویی نیز که به اخلال در نظم عمومی و اقدام علیه امنیت ملی همکاری با منافقین و رسانه های بیگانه متهم هستند، اظهار پشیمانی کرده و در خواست عفو نمودند.

براساس این گزارش، جلسه رسیدگی به اتهامات بیش از 30 نفر از متهمان اغتشاشات اخیر از ساعت 9 و 5 دقیقه صبح امروز با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید در شعبه 15 دادگاه انقلاب آغاز شد و تا ساعت 12 و 30 دقیقه ادامه داشت.

ریاست دادگاه را قاضی صلواتی بر عهده داشت که ساعت 12 و 30 اعلام تنفس عمومی کرد و گفت: جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام می شود.

"عبدالرضا محبتی" نماینده دادستان در جلسه دادگاه کیفر خواست عمومی صادره متهمان را که حدود دو ساعت طول کشید قرائت کرد"

این گزارش حاکی است: پس از اتمام اولین جلسه دادگاه مصاحبه مطبوعاتی برگزار شد که در آن محمد عطریانفر و محمدعلی ابطحی نیز به سووالات خبرنگاران پاسخ دادند قرار است مصاحبه مطبوعاتی کیان تاجبخش و مازیار بهاری تا دقایقی دیگر آغاز شود.
ابطحی: هنوز عضو نظام ام، خوشحالم
عضو مجمع روحانیون مبارز تصریح کرد: اینکه بنده این شجاعت را پیدا کردم که دیدگاه‌های خود را بگویم خوشحال هستم؛ توهماتی که موسوی از ابتدا داشت و پس از انتخابات به صورت امروزی درآمد، مهمترین این توهمات را می‌توان اعلام پیروزی خود توسط موسوی دانست و از آن بدتر پس از دیدن فاصله 11 میلیونی رای، باز هم وی روی تقلب تاکید کرد.
فارس: عضو مجمع روحانیون مبارز گفت: متاسفانه مردم از رفتارهای میرحسین موسوی و خاتمی پس از انتخابات آسیب دیدند.

محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز بعد از ظهر امروز شنبه پس از پایان دادگاه رسیدگی به جرائم متهمان اغتشاشات اخیر، در نشستی خبری به همراه محمد عطریانفر در مجتمع امام خمینی(ره) گفت: کشور مشکلات سختی را در این چند وقت تحمل کرد که می‌توانست با توجه به رای 40 میلیونی در شرایط بهتری باشد و در واقع بایستی فضا بهتر می بود.
وی افزود: پس از این رای 40 میلیونی مردم در انتخابات 22 خرداد، باید کشور ما یکی از بزرگترین کشورهایی باشد که دموکراسی در آن حاکم است. متاسفانه رفتارهایی که از سوی میرحسین موسوی پس از انتخابات دیدیم و همچنین رفتارهایی که از سوی خاتمی و موسوی صورت گرفت مردم در واقع از این رفتارها آسیب دیدند.
عضو مجمع روحانیون مبارز تصریح کرد: اینکه بنده این شجاعت را پیدا کردم که دیدگاه‌های خود را بگویم خوشحال هستم؛ توهماتی که موسوی از ابتدا داشت و پس از انتخابات به صورت امروزی درآمد، مهمترین این توهمات را می‌توان اعلام پیروزی خود توسط موسوی دانست و از آن بدتر پس از دیدن فاصله 11 میلیونی رای، باز هم وی روی تقلب تاکید کرد.
ابطحی ادامه داد: اینکه کسی 11 میلیون اختلاف را به عنوان تقلب و به جامعه ارائه کند نشان دهنده این است که وی جامعه را نمی‌شناسد. چیزی که بنده قبل از انتخابات به عنوان هندوانه سربسته از موسوی یاد کردم.
وی تاکید کرد: گلایه‌مندی از هاشمی، به خاطر انتقام‌گیری از احمدی‌نژاد و حتی انتقام‌گریری از مقام معظم رهبری است. البته در این بین خاتمی اقتدار مقام معظم رهبری را می شناخت، ولی باز این اقدامات را انجام داد.
این متهم دستگیر شده در جریان اغتشاشات اخیر گفت: در جریان اصلاح‌طلبی اقدامات بزرگی شکل گرفت و خاتمی حق نداشت همه ظرفیت‌های این جریان را به پای موسوی بریزد چرا که موسوی خود هم این جریان را قبول نداشت.
ابطحی اضافه کرد: موسوی خود را پیرو خط امام می‌دانست اما امام خمینی (ره) حفظ نظام را از اوجب واجبات می‌دانستند. در چنین شرایطی کسی که خود را طرفدار خط امام می‌داند، نمیتواند کاری کند که کل نظام دچار آسیب شود.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری حتی یک قدم هم در مقابل این مسائل عقب‌نشینی نکردند، ‌اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اگر یک قدم عقب‌نشینی می‌کردند ما امروز مثلث افغانستان، ایران و عراق را داشتیم و این بزرگترین آسیبی بود که نظام، کشور و منطقه را تهدید می‌کرد. از این رو بنده از طرف خودم و از طرف همه مردمی که امروز در امنیت کامل زندگی می‌کنند از مقام معظم رهبری تشکر و قدردانی می‌کنم.
عضو مجمع روحانیون مبارز اضافه کرد: بنده اگر جای موسوی بودم این 13 میلیون رایی را که مردم به وی دادند، به جای اینکه در چنین جایی صرف کنند، در پیشرفت مدنی صرف می‌کردم. یک پیام تبریک به رئیس‌جمهور می‌توانست آینده را رقم بزند البته جوانان را هم امیدوار کند لذا امیدوارم در آینده نخبگان کشور تجربه بدی که در انتخابات دهم نشان دادند را جبران کنند.
ابطحی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه مردم گذشته شما را می‌دانستند و چگونه این تغییر جهت یک باره‌ای شما را باور کنند، گفت: شعار تقلب، شعاری بود که مطرح شد و این تغییر جهت نیست و این در واقع یک اشتباه بزرگی بوده که از سوی نخبگان شکل گرفت که البته ما هم در این بین چند روزی به آن تاکید کردیم، از این رو از مسائل مثبت انجام شده توسط اصلاحات دفاع می‌کنیم ولی از مشکل‌آفرینی‌ها هم انتقاد داریم.
وی خاطرنشان کرد: دیدگاه ما کاملا روشن است و اینکه دیدگاه کسی با گذشته وی تغییر کند، معتقدم این یک گام مثبت است. ما امروز از آنچه که به نام انتخابات به شکل آشوب صورت گرفت، انتقاد داریم.
عضو مجمع روحانیون مبارز در خصوص اینکه هر کس اظهارات شما را ببیند خواهد گفت که شما تحت شرایط زندان به این موضوع رسیده‌اید، تاکید کرد: بنده شخصا در ماجرای انتخابات وضعیت شفاف‌تری دارم، به دلیل اینکه طرفدار موسوی نبوده و نسبت به توهمات وی هم انتقاداتی داشته‌ام و در کل زندان بد است، ولی ما در زندان مشکلی نداشتیم. بازجویی‌ها بسیار مودب و به خوبی انجام شد و زندگی‌مان هم در زندان عادی و خوب بود و موضوعی وجود نداشت که ما از آن به عنوان نگرانی در زندان یاد کنیم.
ابطحی تصریح کرد: آسیبی که ما دیدیدم به شکل تقلب شکل گرفت و این موضوع را بنده از قبل به آن واقف بودم که این توهمات در موسوی وجود دارد و رسیدن به جمع بندی‌های فعلی در بنده زندان هم در آن تاثیر داشته است.
وی خاطرنشان کرد: بنده شخصا کسی هستم که در راهپیمایی‌های غیرقانونی شرکت کرده و در وبلاگ شخصی خودم به تخلفات خود اشاره کردم و این موارد را می‌پذیرم ولی این موضوع دلیل بر این نمی‌شود که ما به این دیدگاه در زندان رسیده باشیم.
عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه اظهار داشت: گاهی اوقات در سلول خود قدم می‌زدم و فکر می‌کردم مطلبی در وبلاگ خود بنویسم با عنوان اینکه من زندان رفتم ولی هنوز عضو این نظام هستم و خواهم بود.
ابطحی در ادامه تاکید کرد: مثلث حامی تقلب که موسوی و هاشمی و خاتمی این مثلث را تا روز دوشنبه‌ای که بنده بیرون بودم، حمایت می‌کردند که دلایل موسوی در خوشبینانه‌ترین حالت این است که وی جامعه ایرانی را نمی شناخت.
وی با بیان اینکه خاتمی جامعه را به خوبی می‌شناخت،‌ اظهار داشت: خاتمی فضای جامعه را می‌شناخت، وی اقتدار نظامی، ‌انتظامی و مقام معظم رهبری که در جایگاه والایی قرار دارند را می شناخت و با توجه به اینکه وی نسبت به این موضوعات شناخت داشت، این یک نوع خیانت است که از موسوی در موضوع تقلب حمایت کرد.
عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه موضع هاشمی رفسنجانی موضعی انتقام‌گیرانه بود، گفت: موضع هاشمی نسبت به احمدی‌نژاد موضعی انتقام‌گیرانه بود و دلایل این انتقام‌گیری هم در سه یا چهار سال گذشته شکل گرفته بود که در مناظره‌ها هم قوی‌تر شد و علاوه بر احمدی‌نژاد، مواضع هاشمی یک نوع مقاومت و انتقامی نیز از رهبری تلقی می‌شود که البته نامه وی هم خود نشانه‌ای بر این فضا است.
ابطحی افزود: گروه‌هایی با حرکت‌های براندازی نرم همکاری داشتند. ابزار براندازی نرم امروز تفاوت پیدا کرده چرا که سیستم ارتباطاتی تعیین‌کننده‌ترین موضوع می‌باشد. فرض کنیم که در موضوع انتخابات ایران شبکه BBC فارسی حداکثر 8 سال پیش راه‌اندازی شد اما در حال حاضر با استفاده از موبایل می‌توان به هر جای دنیا تصویر فرستاد.
وی در ادامه تاکید کرد:‌ این یک واقعیت است که در طول چند سال اخیر اشتباهاتی صورت گرفته و این دلبستگی گروه‌های اصلاح طلب با گروه‌های برانداز نرم بود. به طور مثال احزابی مانند مشارکت، افرادی را از آمریکا دعوت کرده بودند تا صحبت‌های صورت گیرد، همانند دعوت از جناح کبوترهای آمریکایی برای صحبت با جناح کبوترهای ایرانی که همان اصلاح‌طلبان هستند، صورت گرفت و به این موارد دلبستگی می‌گویند و از جمله دیگر مسائل این دلبستگی‌ها می‌توان به حضور عمادالدین باقی در دوبی برای آموزش براندازی نرم اشاره کرد.
/ 0 نظر / 4 بازدید