مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد19250 444 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد
به گزارش پارسینه، از مهمترین برنامه های محرم در بروجرد می توان به برپایی سقاخانه و تکیه های عزاداری، مراسم چهل منبر، تعزیه های مختلف، کتل های واقعه عاشورا و خره گیری اشاره کرد.
19251 775 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد
سقاخانه فضایی مسقف و معمولا بخشی از یک منزل مسکونی است که به منظور سوگواری، سراسر با پارچه سیاه و اشعار مذهبی پوشیده می شود. در سقاخانه منبری چوبی قرار می گیرد که بر روی آن تعدادی چراغ به احترام شهدای کربلا روشن نگه داشته می شود. دسته های عزادار در گروههای چند نفره از زنان یا مردان و گاه با هم از ساعتی پس از اذان مغرب در کوچه پس کوچه های قدیمی شهر می گردند و از سقاخانه ای به سقاخانه ای دیگر می روند. در بین مسیر و نیز در هر سقاخانه قدری نوحه خوانی و سینه زنی انجام می گیرد و صاحب منزل نیز از میهمانان پذیرایی می کند. سقاخانه ها تا نیمه شب باز هستند و صدای نوحه از آنها به گوش می رسد.
19252 320 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد
چهل منبر که با تغییراتی در برخی شهرهای مجاور هم دیده می شود در شامگاه تاسوعا انجام می گیرد. هرچند مردان نیز به این مراسم علاقمندند اما چهل منبر بیشتر توسط زنانی انجام می گیرد که چهره های خویش را می پوشانند و در کوچه ها از سقاخانه ای به سقاخانه ای دیگر می روند. معمولا در ورودی هر سقاخانه سینی بزرگی حاوی شمع و گل رس نرم وجود دارد و هر فرد بدون ورود به سقاخانه، شمعی جدید در سینی روشن می کند و بلافاصله به مجلس بعدی می رود. با روشن کردن چهل شمع، نذر فرد ادا می شود و وی به امید برآوردن حاجاتش می ماند.
19255 793 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد
تعزیه ها، نمایش های آئینی هستند که با موضوع حوادث عاشورا نوشته و اجرا می شوند. مهمترنی تعزیه رایج در بروجرد، تعزیه دوطفلان مسلم است که به اختصار «دو طفلی» نامیده می شود. در این نمایش، مراحل گریز دو طفلان از زندان و نحوه دستگیری مجدد آنها و کشته شدنشان بنا بر روایت هایی که سینه به سینه نقل شده، به تصویر کشیده می شود. تعزیه دو طفل مسلم شبها در سقاخانه ها، تکیه ها یا کوچه و معابر قدیمی بروجرد اجرا می گردد.
19254 322 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد
کُــتل نیز نوعی نمایش آئینی است که به ذکر تصویری برخی از صحنه های کربلا و پس از آن می پردازد. دسته های کتل، دارای حیوانات سنتی بویژه شتر و اسب هستند و افراد مختلف لباسهایی می پوشند که آنها را به شکل و شمایل شخصیت های مثبت و منفی حادثه کربلا در می آورد. معمولا کتل ها در معابر حرکت می کنند و فقط صدای عزاداری از بلندگوهای همراه آنها شنیده می شود اما گاه توقف می کنند و نوحه هایی نیز می خوانند.
19253 840 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد
خره گیری نیز از مراسم رایج در لرستان و بروجرد است. صبح عاشورا، در بسیاری از مساجد و تکایای بروجرد، دیگ های بزرگی حاوی گل تازه تهیه شده از خاک رس با آب گرم تدارک دیده می شود. عزاداران قدری از گل را که در گویش بروجردی و لری به آن خَــــــرّه گفته می شود به لباس یا سر و صورت خود می مالند و پس از سینه زنی در دسته های کوچک و بزرگ به گرمابه های عمومی شهر که همگی در روز عاشورا رایگان هستند می روند و در آنجا نیز قدری عزاداری کرده و گل از بدن خود می شویند.
19257 473 مراسم سنتی عاشورای حسینی در بروجرد

مطالب مرتبط با این موضوع
/ 0 نظر / 112 بازدید