سینما آزادی بروجرد، سینمایی که در زلزله جا ماند!

خرم آباد - خبرگزاری مهر: سینما آزادی شهرستان بروجرد یکی از دو سینمای این شهرستان است که در زلزله سال 85 جا ماند و دیگر هیچ گاه روی بازسازی را به خود ندید.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان بروجرد، پس از زلزله سال 85 سینما آزادی شهر بروجرد به علت خسارت و آسیب دیدگی بسته شد و طی چند سال اخیر سایه هیچ تماشاگری بر دیوارهای سرد و تاریک این سینما نیفتاده است و صندلی های سالن سینما نیز امروز خالی از هر تماشاگری است.

این در حالی است که سینمای خفته شهرستان بروجرد در برخی روزهای سال شاهد برگزاری نمایشگاههای کتاب کوچکی است تا دیگر هیچ رویداد فرهنگی جرات برگزاری در ساختمان ترک خورده این سینما را به خود ندهد.

به هر حال هم اکنون سهم شهرستان بروجرد با جمعیت بالای 300 هزار نفر تنها یک سینمای فعال و یک سینمای زلزله زده است که گویا تصمیمی برای بازسازی این سینما هنوز گرفته نشده است.

اعلام آمادگی اداره ارشاد برای بازسازی سینما آزادی بروجرد

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در رابطه به وضعیت سینما آزادی شهرستان بروجرد به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: این سینما از جمله سینماهای تحت مدیریت حوزه هنری است.

سید عارف علوی به تعطیلی سینما آزادی بروجرد اشاره کرد و گفت: اداره ارشاد این آمادگی را دارد که در صورت اعلام آمادگی حوزه هنری در زمینه بازسازی این سینما مشارکت فعال داشته باشند.

عکس تزئینی است

وی با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد آمادگی دارد در راستای بازسازی همه سینماهای استان با حوزه هنری همکاری کند، افزود: در حال حاضر اداره ارشاد برای بازسازی سینماهایی که در اختیار بخش خصوصی است نیز اعلام آمادگی کرده است.

سینما آزادی بروجرد، از سال 85 تعطیل است

رئیس حوزه هنری استان لرستان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد در مورد تعطیلی سینما آزادی بروجرد عنوان کرد: پس از زلزله سال 85 این سینما به دلیل تخریب هایی که در دیوارها و سقف آن به وجود آمده به طور کامل تعطیل شد.

شیرزاد نعمتی نیا با بیان اینکه بیش از 40 سال از ساخت این سینما در بروجرد می گذرد، بیان داشت: با توجه به قدمت بالای این سینما تعمیر آن قابل توجیه نیست و باید برای نوسازی آن اقدام شود.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده از طریق وزارت ارشاد و حوزه هنری کشور در این راستا، ادامه داد: مطابق این پیگیری ها قرار شد که با تخریب سینمای کنونی در محل آن یک مجتمع تجاری فرهنگی ساخته شود.

پیگیری حوزه هنری برای احداث سینما در قالب یک مجتمع تجاری فرهنگی

رئیس حوزه هنری استان لرستان از احداث سینما آزادی با همان تعداد صندلی در یکی از طبقات این مجتمع خبر داد و گفت: در این راستا بیش از 40 میلیون تومان صرف تهیه نقشه های اجرایی این مجمتع شده است.

نعمتی نیا با بیان اینکه احداث این پروژه به اعتباری بالغ بر دو میلیارد تومان نیاز دارد، ادامه داد: این در حالی است که شهرداری بروجرد نیز برای احداث این مجتمع فرهنگی بیش از سه میلیارد تومان عوارض طلب کرده است.

پیشنهاد عوارض میلیاردی برای احداث مجتمع فرهنگی تجاری

وی با بیان اینکه در این زمینه جلسات متعددی با شهرداری بروجرد برگزار شده است، عنوان کرد: با پیگیری های انجام شده میزان عوارض به بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان رسید که با این اوصاف نیز حوزه هنری توان پرداخت این میزان اعتبار را ندارد.

رئیس حوزه هنری استان لرستان ادامه داد: با توجه به این امر به شهرداری بروجرد پیشنهاد کردیم که در زمینه احداث این مجتمع تجاری و فرهنگی با حوزه هنری مشارکت کند و قسمت تجاری سینما را در اختیار بگیرد که متاسفانه این امر نیز از سوی شهرداری مورد قبول قرار نگرفت.

بخش خصوصی برای احداث مجتمع به یاری حوزه هنری بیاید

نعمتی نیا همچنین از فراخوان برای حضور بخش خصوصی در احداث این سینما خبر داد و گفت: حوزه هنری در این راستا با اعلام فراخوان در مطبوعات محلی استان از سرمایه گذاران خواسته است که در احداث این مجتمع فرهنگی تجاری مشارکت کنند و با تملک بخش تجاری، سینما را تحویل حوزه هنری دهد.

عکس تزئینی است

وی با تاکید بر اینکه هنوز هیچ سرمایه گذاری در این زمینه اعلام آمادگی نکرده است، خواستار نگاه مثبت بخش خصوصی به این موضوع برای رفع مشکل سینما آزادی بروجرد شد.

رئیس حوزه هنری استان لرستان همچنین از ارسال نامه ای به دکتر بروجردی نماینده مردم بروجرد خبر داد و گفت: در این نامه از این نماینده بروجرد خواسته شده است در راستای ساخت سینما آزادی با شهرداری بروجرد به منظور کاهش یا حذف عوارض رایزنی کند.

همه راهها برای نوسازی سینما آزادی به بن بست رسید

نعمتی نیا با تاکید بر اینکه همه راههای در این زمینه پیگیری شده است، خاطر نشان کرد: ولی متاسفانه همچنان سینما آزادی بروجرد در تعطیلی به سر می برد و با روند فعلی به نظر می رسد به زودی این مشکل مرتفع نخواهد شد.

وی از شهرداری بروجرد خواست در راستای نوسازی سینما آزادی و ایجاد یک مجتمع تجاری فرهنگی در این شهرستان همکاری کند و خاطر نشان کرد: در صورتیکه شهرداری بروجرد در این زمینه قول مساعد دهد در کمتر از یک هفته کلنگ احداث مجتمع تجاری فرهنگی در محل سینما آزادی بروجرد به زمین زده خواهد شد.

به هر حال به نظر می رسد وجود تنها یک سینما در شهر فرهنگی بروجرد به عنوان دیار فرزانگان یکی از مشکلاتی است که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود که در این راستا باید هر چه سریعتر کار بازسازی سینما آزادی به عنوان یکی از قدیمی ترین سینماهای استان لرستان آغاز شود و این امر نیز در گرو همکاری و تعامل همه دستگاههای اجرایی از جمله شهرداری بروجرد است.

/ 1 نظر / 8 بازدید
abolfazl

Salam sithaye kamelan motabar baraye kasb daramad shoma webmaster aziz http://www.oxinads.com/?i=7227 http://www.iranamir.com/webmaster/?page=customer_signup&refer=YWJvbGZhemx4 http://www.zarclick.ir/signup.php?from=abolfazlx&ref_code=16c527e5d4596823bb90ff80054c421b http://cuf.ir/LinkAds/Referral/id/1749