برترین گلزنان تاریخ فوتبال ملی ایران


 

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران؛ بدون شک امیرمسعود برومند نخستین گلزن بزرگ تاریخ فوتبال ایران است. برومند در ضمن اولین کسی است که در یک بازی ملی فوتبال ایران در سال 1329 برابر پاکستان "هت ریک" کرد و سه بار دروازه حریف را گشود او نخستین گل فوتبال ایران در عرصه های ملی را در سال 1326 وارد دروازه تیم ملی ترکیه کرد.

امیرمسعود برومند در 12 بازی ملی که طی سال های 1326 تا 1337 برای فوتبال ایران انجام داد، رکورد قابل توجه 9 گل زده یعنی (75/0) صدم گل در یک بازی را در اختیار دارد. وی در دوران بازیگری هم تنها لباس تیم فوتبال شاهین را در عرصه های مختلف به تن کرده و مدتی رئیس هیئت امنای باشگاه سابق شاهین تهران نیز بود.

در روزهایی که مرحوم پرویز دهداری، روزهای آخر فوتبال خود را سپری کرد، دو مهاجم بسیار خوب در تیم شاهین چهره نمایی کرده و نام خود را به عنوان بهترین گلزنان دهه چهل فوتبال ایران ثبت کردند همایون بهزادی معروف به سرطلایی و حمید شیرزادگان معروف به پاطلایی در سال های ابتدایی دهه چهل و در فاصله بین سال های 40 تا 45 از مجموع 45 گل زده فوتبال ملی ایران در این سال ها 20 گل وارد دروازه حریفان کردند.

حمید شیرزادگان 8 بار و همایون بهزادی بعدها تا 15 گل مدت ها در این عرصه رکورد دار بودند. در سال های میانی دهه 50 بود که غلامحسین مظلومی با قاطعیت رکورد او را شکست. این دو فوتبالیست هر چه به دوران غروب خود نزدیک می شدند، بیشتر شاهد اوج گیری و درخشش دو مهاجم هم تیمی خودشان یعنی صفر ایرانپاک و حسین کلانی می شدند.

کلانی در سال 1346 پیراهن تیم ملی را برای اولین بار به تن کرد و یازده گل برای تیم ملی فوتبال کشورمان به ثمر رساند.

غلامحسین مظلومی بعد از درخشش در لیگ در سال 1348 نخستین بازی ملی خود را انجام داد و هشت سال پیراهن تیم ملی را به تن کرد. در دهه 50 با شکستن رکورد قابل توجه، همایون بهزادی با رسیدن به حد نصاب 21 گل زده ملی، رکوردار فوتبال ملی ایران شد.

فرشاد پیوس را شاید بتوان بهترین گلزن تاریخ فوتبال ایران دانست. دوره پیوس با بدشانسی های بسیار برای او توأم بود دوران جنگ عدم توجه به فوتبال در سالیان ابتدایی اوج وی و سد محرومیت از تیم ملی و 2 محرومیت از پرسپولیس، رکورد او را در عرصه آثار بهترین ها تاحد بسیاری تنزل داد.

یک مهاجم خوزستانی بلند بالا، در 26 سالگی آخرین سالیان درخشش خود را سپری می کرد کریم باوی، مهره مورد احترام و علاقه مرحوم پرویز دهداری که با 9 گل زده ملی در فوتبال ما مطرح بود، در مسابقات سال 64 دسته اول باشگاه های تهران و دو دوره از مسابقات استانی لیگ فوتبال قدسی با به ثمر رساندن بیشترین گل های ممکن، عنوان قابل توجه آقای گلی را به خود اختصاص داد.

در تاریخ لیگ فوتبال ایران، فقط 3 نفر، شامل غلامحسین مظلومی، فرشاد پیوس و محمد مومنی با به ثمر رساندن 19 گل آقای گل شده اند.

محمد مومنی بعد از این عنوان به تیم ملی دعوت شد اما بعد از یکی دو بازی تدارکاتی از تیم ملی خط خورد.

علی اصغر مدیرروستا از دیگر گلزنان تاریخ فوتبال ملی است که توانسته 10 گل برای ایران به ثبت برساند. از ابتدای دهه 70 چند فوتبالیست معرفی شدند که تمام رکوردهای تاریخ فوتبال ایران را جابه جا کردند و از این حیث رکورد افسانه ای و غیرقابل قیاس با آمار گلزنان قبلی از خود به جای گذاشته اند به جز این دو خداداد عزیزی هم در میان سلاطین گلزنی قرار دارد.

حسین خطیبی نخستین بار به عنوان یک گلزن برجسته، نام خود را در مسابقات مقدماتی المپیک 1992 بارسلون برسرزبان ها انداخت.

اما در مجموع علی دایی با 109 گل، کریم باقری با 50 گل، علی کریمی با 36 گل، جواد نکونام با 26 گل، غلامحسین مظلومی با 19 گل، فرشاد پیوس با 19گل، همایون بهزادی با 14گل، پرویز قلیچ خانی با 14گل، ناصرمحمدخانی با 14 گل و وحید هاشمیان با 14 گل، 10 گلزن برتر تاریخ فوتبال ملی ایران هستند

/ 0 نظر / 34 بازدید