نگاهی به ورزشهای بومی و محلی بروجرد

بروجرد نگین زاگرس و از شهرهای قدیمی ایران از دیر باز به جهت آداب و رسوم و انجام ورزشهای باستانی و بازیهای بومی زبانزد خاص و عام بوده است.

در گذشته مردم بروجرد همچون هر قوم و ملتی به بازی و سرگرمیهای خاص پرداخته و عرصه را برای حماسه و جنگ آماده می کردند به خصوص در ایام نوروز و فصل تابستان که این منطقه دارای طبیعتی زیبا و دل انگیز است و زمینه برای اجرای ورزشهای بومی مهیا می شد.
بازیهای سنتی و بومی این منطقه که یادگاری از گذشتگان و بزرگان بوده امروز به فراموشی سپرده شده و تنها نامی از انها در ذهن افراد میانسال بر جا ست.
"حسین حزین" یکی از نویسندگان بروجرد در کتاب تذکره خود به برخی بازیهای محلی و بومی بروجرد از جمله کفشک بازی، بقچه بازی، الچوب، گز کوی، تنجور، شاه شاهکی، دست بچاله، دار دارکنی، گروبندی یا شرط بندی، فنجان و گوی بازی، آهسته بیا آهسته برو، لنگران اشاره می کند.
امروز نام این بازیها که در گذشته هر کدام با هدف پرورش روح و جسم آدمی انجام می شد برای جوانان و نوجوانان منطقه نا آشناست و با وجود سایر وسایل سرگرم کننده از جمله ماهواره و تلویزیون این سنت و فرهنگ دیرینه کمرنگ شده است.
گذشته از ورزشهایی مانند فوتبال که سطح گستردگی آن در کشور زیاد است و روی کار آمدن ورزشهای نوینی مانند بیلیارد، راگبی ، دارت، گلف و پاراگلایدر اغلب جوانان و نوجوانان اوقات فراغت خود را در اجرای این گونه رشته های ورزشی می گذرانند.
شاید یکی ازدلایل کمرنگ شدن ورزشهای بومی درمیان مردم منطقه به ویژه جوانان و نوجوانان آشنا نبودن آنها با نحوه اجرای برگزاری ورزشهای بومی است.
یکی از شهروندان بروجرد انجام بازیهای محلی را در گذشته عاملی برای اتحاد و همبستگی هر چه بیشتر میان مردم دانست و گفت: انجام این بازیها شادی و نشاط فراوانی را برای مردم به ارمغان آورده و روحیه ای مطلوب را در آنها ایجاد می کرد.
"علی کاوند" افزود: بازیهای محلی بدون پرداخت هزینه در فضاهای طبیعی با شور و نشاط خاصی برگزار می شد.
وی در باره اجرای بازی "الچوب" گفت: در این بازی بازیکنان به دو گروه تقسیم شده و چوبهای فراوانی به اندازه حدود 10سانتی متر را آماده و دو سنگ را به فاصله ای اندک از هم روی زمین قرار می دادند.
وی گفت: گروهی از بازیکنان چوبها را یکی یکی روی دو سنگ قرار داده و با چوبی بلندتر به آن زده و پرتاب می کنند.
وی افزود: گروه دیگر از بازیکنان دورتر ایستاده و اگر بتوانند چوبهای پرتاب شده را بگیرند یک نفر از بازیکنان گروه پرتاب کننده بازنده محسوب می شوند.
یکی دیگر از شهروندان بروجرد یادآور شد: بازیهای محلی در گذشته به دلیل جذابیت فراوان مورد توجه گروههای سنی مختلف و مردان و زنان قرار می گرفت.
"روح الله پیرهادی" با اشاره به بازی "گزکوی" افزود: این بازی تا حدودی به گلف شباهت دارد با این تفاوت که در اجرای آن از وسایل طبیعی و قابل دسترس مانند چوب بلند و شی گرد یا مکعب استفاده می شود.
وی اظهار داشت: در این بازی بازیکنان به دو گروه تقسیم شده و یک گروه با چوب به شی مذکور زده تا جایی که در چاله ای که به این منظور آماده شده بود بیندازند که اگر در حین انداختن شی، چوب به پای یکی از بازیکنان گروه مقابل که مانع پرتاب بود برخورد می کرد آن گروه بازنده بودند.
بازیهای سنتی و بومی در کشور اکنون ما به فراموشی سپرده شده و این در حالی است که در کشور های اروپایی و پیشرفته با بر پایی مسابقات قهرمانی ورزشهای بومی ارزش خاصی برای گذشتگان خود قائل هستند.
وجود خطوط سفیدی که درکوچه ها توسط کودکان برای "لی لی بازی "کشیده شده، سنگهای صافی که به زحمت از میان نخاله های ساختمانی جدا و روی هم برای اجرای بازی "هفت سنگ " چیده شده و گوی های شیشه ای که در گذشته اصلی ترین بازی بود و هم اکنون زینت بخش نفت دان فانوسها ویا تنگ ماهی عید نوروز مادر بزرگ است ، نوید احیای ورزشهای بومی را می دهد.
"مجید باعزم" یکی از مربیان و پیشکسوتان امر ورزش در بروجرد بازیهای بومی را نشانه ای از تمدن غنی فرهنگی منطقه دانست وگفت: از آنجا که ورزشهای بومی کم خطر، نشاط آور، مهیج و بدون هزینه و امکانات قابل برگزاری است براحتی می توان آنها را در سطح مدارس و مقاطع تحصیلی مختلف به دانش آموزان آموزش داد.
مسوول هیات ورزشهای همگانی بروجرد نیز می گوید:متاسفانه ورزشهای بومی و محلی در کشور و شهرستان کمرنگ شده است.
"غلامعباس خردمند" افزود: هم اکنون این هیات ورزشی دارای انجمن "بومی و محلی" می باشد که اخیرا در بخش کودکان فعال شده و فعالیتهای خوبی از این انجمن مشاهده شده است.
وی اضافه کرد: ورزشهای بومی و محلی در استان لرستان و شهرستان بسیار گسترده و فراوان است و تعداد اندکی از افراد از روش اجرای این بازیهای آگاهی دارند.
وی اظهار داشت: این بازیها باید ابتدا به صورت مکتوب جمع اوری و در اختیار جوانان و نوجوانان قرار بگیرد تا بتوان در قالب انجمن ورزشهای بومی و محلی آنها را احیا کرد.
خردمند افزود:در حاشیه برگزاری اردوهای فرهنگی و تفریحی دانش آموزان می توان ورزشهای بومی و محلی را اجرا و با ارایه آموزشهای لازم به این قشر بستر لازم را برای احیای این فرهنگ دیرینه در آینده فراهم نماییم.  ایسنا
گزارش از آتوسا آزرم
/ 0 نظر / 64 بازدید