مصوبه دولت درخصوص زلزله در شهرستان دورود اجرایی نشده است

فارس گزارش می‌دهد؛
مصوبه دولت در دورود اجرایی نشده است

خبرگزاری فارس: با گذشت شش ماه از وقوع زلزله 4,9 در مقیاس ریشتر دورود مصوبه دولت در این شهرستان هنوز اجرایی نشده است.


به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، پانزدهم آذر ماه سال 89 زلزله 4,9 دهم در مقیاس ریشتر شهرستان دورود لرستان را لرزاند و بر اثر این زلزله بیش از 6 هزار واحد در این شهرستان دچار خسارت شد.
علی سالاروند یکی از شهروندان دورودی به خبرنگار فارس در خرم‌آباد گفت: در این مدت ما هر کاری کرده‌ایم که تسهیلاتی برای بازسازی منزل مسکونی خود از بانک‌ها دریافت کنیم موفق نشده‌ایم و مسئولان بانک‌ها اعلام می‌کنند هیچ‌گونه پولی بابت این قضیه به حساب هیچ بانکی در این شهرستان واریز نشده است.
حسین کوچک‌زاده یکی دیگر از شهروندان دورودی در این زمینه گفت: شش ماه است که در منزل بالای 40 درصد خسارت دیده زندگی می‌کنم و مسئولان تا الأن هرچه قول دادند، عملی نشده است.
یکی دیگر از شهروندان خسارت‌دیده دوروی گفت: طبق اعلام مسئولان مربوطه بنا شده که برای بازسازی و مقاوم‌سازی واحدهای خسارت دیده در این شهرستان به ازای هر واحد 10 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود که این مبلغ به هیچ وجه کافی نیست و هنوز هم پرداخت نشده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان در پاسخ به خبرنگار فارس در خرم‌آباد مبنی بر اینکه چرا این مصوبه اجرایی نشده است، گفت: 15 آذر ماه سال گذشته زلزله‌ای نزدیک به پنج ریشتر شهرستان دورود لرستان را لرزاند و تعداد زیادی از واحدهای مسکونی در این شهرستان دچار خسارت جدی شدند.
کامران امیری اظهار داشت: در تاریخ 20 آذر ماه سال 89 یعنی پنج روز بعد از این زلزله هیئت دولت مصوبه‌ای برای بازسازی واحدهای خسارت دیده این شهرستان تصویب کرد که برای یک‌هزار و 800 واحد تسهیلات احداثی برای هر نفر 10 میلیون تومان یعنی 18 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه در این مصوبه برای 2 هزار واحد هر واحدی 5 میلیون تومان یعنی 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شد، خاطرنشان کرد: در این مصوبه برای 2 هزار واحد دیگر هر واحد 3 میلیون تومان یعنی 6 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: در ادامه این مصوبه هیئت دولت در زمینه زلزله دورود مصوب شده که به 4 هزار واحد هر واحدی یک میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه یعنی 4 میلیارد تومان پرداخت شود.
امیری یادآور شد: در بخش بلاعوض معیشتی به 4 هزار واحد واحدی 300 هزار تومان در مجموع یک میلیارد و 200 میلیون تومان و برای یک‌هزار و 800 واحد احداثی به ازای هر واحد مبلغ 1.5 میلیون تومان یعنی 2 میلیار د و 700 میلیون تومان پیش‌بینی شده است.
وی کل مبلغ بلاعوض‌های مصوبه هیئت دولت را 3 میلیارد و 900 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: کل مبلغ مصوب شده در این مصوبه هیئت دولت برای ساخت و ساز و تعمیر واحدهای زلزله زده دورود لرستان را 38 میلیارد تومان عنوان کرد که تاکنون پرداخت نشده است.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: بنیاد مسکن لرستان از اعتبارات حوادث غیرمترقبه سال 88 خود با عاملیت سه بانک مبلغ 12 میلیارد تومان را از این مبلغ به متقاضیان دورودی پرداخت کرده است.
وی تصریح کرد: این بنیاد در طی این شش ماه به 6 هزار واحد به ازای هر واحد مبلغ 200 هزار تومان کمک معیشتی بلاعوض پرداخت کرده است.
امیری یادآورشد: در این مدت 168 نفر متقاضی احداثی 10 میلیون تومانی و یک‌هزار و 493 متقاضی تعمیری 2 میلیون تومانی به بانک‌های عامل معرفی که از این تعداد 224 نفر عقد قرارداد بسته‌اند.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: در این مدت یک‌هزار و 392 نفر متقاضی مقاوم‌سازی با استفاده از تسهیلات 5 میلیون تومانی به بانک‌های عامل معرفی اما به دلیل سختگیری بانک‌ها حتی یک نفر از این تعداد موفق به عقد قرارداد نشده‌اند.
وی ادامه داد: تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال جاری در نامه‌ای به دکتر احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه وام‌های 10 میلیون تومانی دورود را با ضوابط و شرایط تسهیلات بازسازی مناطق سانحه دیده یعنی ضمانت زنجیره‌ای و چشم پوششی از فرم جیم به 20 میلیون تومان افزایش و برای 10 هزار واحد خسارت دیده این شهرستان به ازای هر واحد 1.5 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت شود که امیدواریم این امر مهم محقق شود.

/ 1 نظر / 11 بازدید
صادق

با سلام خبر رسانی شما فوق العاده است البته در شبکه ی استان نیز پیگیری شد . موفق باشی [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل][گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل]