روایت ایل بختیاری در 84 سال پیش جامعه شناسانه بود یا سیاسی؟

 فیلم عَلَف( Grass)نبرد یک ملت برای زندگی در سال ۱۳۰۴ ش ۱۹۲۵ م به کارگردانی مریان سی کوپر و ارنست بی شود ساک امریکایی کارگردانی  وساخته شد. فیلم علف یکی از جذابترین و پر سر و صدا ترین فیلم هایی است که در مورد مردمان ایران و بختیاری ها ساخته شده  است. 

 

عشایر بختیاری در۸۴سال پیش و شاید صدها سال پیش برای عبور دادن ایل و رمه خود از رود خروشان و سرد کارون چه چاره ای ظریفی می اندیشدند پوست بزها راباد می کردند وبه زیر کلک می بستند و با این وسیله ساده اما مطمئن ایل ورمه خودرا از رودخانه عبور می دادند وبه منطقه ییلاق خودمی رسیدند.سفر ایل بختیاری از گرمسیر به سردسیر با ناملایمات بسیاری متحمل شده در این فیلم می بینیم که چقدر مردم سخت کوش بوده اند.

 عبور کوچ ایل در حدود شش روز ی طول می کشید که با سختی های زیادی وطاقت فرسایی همراه بود حتی در این سفرها تعدادی نیز کشته می شدند اما همین سختی ها و وراه های طولانی بود که از ایل بختیاری انسانها های شجاع و غیور مرد و زنان شیر دل ساخت که در تاریخ ایران زمین به شجاعت و دلاوری از آنها یاد می شود.طبیعت و کوههای سرفلک کشیده همیشه در تسخیر ایل بختیاریها بوده است و همین دژ مستحکم باعث شده تا نسل بختیاریها بدون تغییر نژادی باقی بماند.

   راستی آقای کوپرو همکارانش از ساخت این فیلم مستند چه اهدافی را دنبال می کردند؟آیا به دنبال مسایل جامعه شناسانه ویا اهداف سیاسی بودنند؟ که به نظر می رسد امریکاییها از ساخت این مستند،با توجه به نفوذ بختیاریها درحکومت به دنبال نفوذ خود،در حکومت مرکزی بودند تا آنان نیز از قافله چپاول ایران جا نمانند که همین کارابه مرور در ایران انجام دادند.

دوم این که با اکتشاف نفت در مناطق جنوبی و مناطق بختیاری، با ایل ارتباط نزدیکتری داشته باشند.که اگر اینطورنبودبیش از ۳۰ روز همراه با ایل این همه مشقت و سختی راه، را به جان نمی خریدند تا مستندی بسازند!بلکه می توانستند در نقاط دیگری از ایران این کارا انجام دهند.به نظر می رسد هدف از ساخت این مستند سیاسی بود تاجامعه شناسانه. 

/ 2 نظر / 5 بازدید
ابراهیم خدائی

سلام.. این مطلب در لور منتشر شد.. فکر نمی کنم این اتهام صحیح باشد. مردم شناسان و تاریخ شناسان و.. بسیاری در روزگار معاصر فیلمها و گزارشهای بسیار مفید و به یادماندنی تهیه کرده اند که امروز بخشهای گرانبهایی از حافظه فرهنگی بشر را در خود دارند. هر چه فکر می کنم نمی دانم چطور به ذهن شما آمده است که این فیلم برای جاسوسی است! چون اصولا برای جاسوسی فیلم نمی سازند! گزارشهای جاسوسی در فایلهای محرمانه ادارات امنیتی و اطلاعاتی است نه روی پرده سینما! البته ممکن است شما دلایل دیگری داشته باشید که پیش خودتان محفوظ باشد و کاش اینجا ذکر می کردید.

ابراهیم خدائی

راستی اگر می خواستند دل ایل را به دست بیاورند کافی بود کدخدا را ببینند و ده را بچاپند چه نیازی به ساختن مستنی به این قشنگی دقت و زحمت بود؟