ورشو سوغات فراموش شده بروجرد

 
461913-33-19_n.jpg 

صنعت ورشوسازي بروجرد كه با بيش از دو قرن رونق و رواج، نام اين شهرستان را در داخل و خارج كشور مطرح نموده آرام آرام در بوته فراموشي فرو غلطيده است.

در زماني نه چندان دور در هر گوشه از بروجرد صداي چكش ورشوسازان و نواي موزون آن حكايت از تلاش و توليد داشت، توليدي كه نه تنها نياز بروجرد و ايران را رفع مي‌كرد بلكه حتي اروپاييان كه خود توليدكننده ورق ورشو بودند از علاقه مندان ورشوي چكشي بروجرد محسوب مي‌شدند.

امروز ديگر آهنگ دلنشين و ظريف چكش هنرمندان چيره‌دست ورشو ساز در بازار بروجرد به گوش نمي‌رسد و هنرمندان پرآوازه اكنون در گمنامي فرو رفته و

  "238413-32-02.GIFدگرگونيهاي صنعتي، نقش و نگار ظروف ورشو را از ياد برده است.

هنرمندان ورشو ساز با رقابتي كه با يكديگر داشتند وسايل و ظروفي مي‌ساختند كه امروز تنها زينت بخش هنركده‌ها، موزه‌ها و منازل هنرشناسان ورشو در سراسر دنياست.

اين ظروف شامل انواع آبخوري، سماور، قوري، فنجان، سيني، منقل، بخوردان، آيينه و شمعدان و تزيينات داخلي منزل است.

آثار چكشي ورشو هر كدام دنيايي از ظرافت و هنر را در خود نهفته دارد و بيانگر فرهنگ، آداب و رسوم، طرز تفكر، خلاقيت و توانايي سازنده آن است.

  589713-32-56.GIF

صنعت ورشوسازي در دهه‌هاي بعد از سال ‪ ۱۳۴۰‬در بروجرد به اوج رشد و شكوفايي رسيد و به عنوان صنايع دستي اين شهرستان شناخته شده و مورد توجه مسافران ايراني و خارجي قرار گرفت.

از اساتيد چيره دست و نامي ورشوسازي بروجرد مي‌توان مرحوم "ملا هادي"، مرحوم "عبدالوهاب"، مرحوم "محمدرحيم ميناگر"، "باقر حق‌شناس"، "نقره‌كوب"، "هنرور" و مرحوم "حسن منشي" را نام برد.

هم اكنون اين هنر ديرينه در بروجرد به فراموشي سپرده شده و ديگر اساتيد بروجردي مانند "محمد بادآور" سازنده بزرگترين سماور ورشوي جهان نيز به دليل كهولت سن قادر به ادامه فعاليت نيستند.

علي رغم تلاشهاي انجام شده در بخش صنايع دستي كشور اين مهم در استان لرستان مورد بي‌مهري قرار گرفته و اين هنر اصيل به همراه ديگر صنايع دستي منطقه به فراموشي سپرده شده است.

يكي از هنرمندان ورشو ساز بروجردي گفت: نبود ورق ورشو در كشور به يك معضل بزرگ تبديل شده و هنرمندان اين رشته براي ادامه فعاليت خود مجبور به استفاده از ورق و ظروف مستعمل هستند.

"اكبر حاجيوند" افزود: اغلب ظروف ورشو ساخت بروجرد مورد استقبال مسافران قرار مي‌گيرد و به ندرت برخي شهروندان از اين ظروف براي تزيين منازل استفاده مي‌كنند.

وي اشاره كرد: قيمت اين ظروف با توجه به اندازه و طرح متفاوت است و شايد علت عدم استقبال شهروندان براي خريد، بالا بودن قيمت اين ظروف است.

مسوول تعاوني توليدكنندگان و صادركنندگان استان لرستان گفت: برخي از صنايع دستي از طريق فني و حرفه‌اي به هنرجويان آموخته مي‌شود وليكن اين افراد پس از اتمام دوره به طور عملي نمي‌توانند در اين حرفه موفق عمل كنند.

"علي كردي" نقش آموزش را در زمينه توليد صنايع دستي مهم عنوان كرد و افزود: اغلب كارگاههاي سنتي موجود در استان براي جذب كارگر و ارايه آموزش به آنها بايد مبالغ زيادي را براي بيمه افراد پرداخت نمايند كه اين واحدها از اين مهم امتناع مي‌ورزند.

كردي راه‌اندازي خط توليد ورق ورشو در بروجرد را عاملي براي احياي اين هنر دانست و گفت: ورقهاي ورشو از كشورهاي اروپايي مانند آلمان وارد مي‌شده و اين واردات هم اكنون قطع شده و صنعتگران را با مشكل تهيه مواد اوليه مواجه كرده است.

وي اضافه كرد: صنايع دستي عاملي مهم در جذب توريست و توسعه صنعت گردشگري است كه متاسفانه كمتر به آن توجه مي‌شود و نيازمند برنامه‌ريزي و حمايتهاي جدي دولت است.

كردي افزود: سالانه بيش از ‪ ۷۰۰‬هزار دلار انواع صنايع دستي شامل فرش دست بافت، جاجيم، گليم، ظروف ورشو، ظروف شيشه‌اي، صنايع مسي و قلم زني لرستان از طريق تعاوني توليدكنندگان و صادركنندگان اين استان به خارج از كشور صادر مي‌شود.

هم اكنون حدود ‪ ۱۰‬كارگاه ورشوسازي در شهرستان بروجرد وجود دارد.

 منبع خبرگزاری ایرنا :بروجرد

/ 2 نظر / 26 بازدید
وحيد

اقای خوب و محترم و همشهری اقای چراغی من در تعجبم از شما که کاری فرهنگی می کند چه رهی به مجيز گويی حکومت و حکومت گران داريد. همه به اندازه کافی پیشينه ی دين و دينداری همه ی مسيولان را می دانند چه حاجت به تملق گويی های شما

اینترسرا

سلام با احترام سايت اينترسرا افتتاح شد --- اينترسرا سراي اينترنتي شماست به رايگان کالاها محصولات توليدات خدمات و اخبار خود را منتشر کنيد بازديد بيشتر مزيت ما خواهد بود عضويت آسان - ثبت محصول آسان - ارتباط با سايرين - نشر اخبار و ... ممنون از حضورتون www.intersara.com info@intersara.com