نرخ مصوب عرضه گوشت مرغ در لرستان کارشناسی و براساس هزینه ها نیست

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، قیمت مصوب مرغ کشتار روز که تا پیش از ماه مبارک رمضان حدود 36 هزار ریال برای هرکیلوگرم بود،‌ از ابتدای این ماه مبارک رمضان به کیلویی 32 هزار ریال کاهش یافته که این کاهش قیمت موجب نارضایتی فعالان این بخش شده است.
درهمین ارتباط جمعی از عاملان کشتار مرغ شهرستان خرم آباد در یک نشست خبری اعلام کردند: در صورتی که بازرگانی بخواهد همچنان نرخ 32 هزار ریال را برای هر کیلوگرم مرغ کشتار روز اعمال کند، کشتارگاههای مرغ استان به دلیل متضرر شدن دیگر قادر به ادامه فعالیت نیستند.
یکی از عاملان کشتار و توزیع مرغ در استان لرستان در اینباره گفت: افزایش قیمت مرغ زنده در استان لرستان طی دو هفته اخیر به دلیل کاهش تولید موجب شده تا هزینه تمام شده کشتار، بسته بندی و عرضه مرغ کشتار روز از نرخ مصوب تعیین شده از سوی سازمان بازرگانی لرستان فراتر رود.
"حمید شیخی" افزود: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در این مدت بین 23 هزار و 500 تا 24 هزار ریال بوده که با محاسبه هزینه های کشتار در کشتارگاهها، نرخ عرضه هر کیلوگرم مرغ کشتار روز باید حداقل 36 هزار و 400 ریال منظور شود.
وی، نرخ 32 هزار ریالی تعیین شده از سوی سازمان بازرگانی استان لرستان را برای عرضه یک کیلوگرم مرغ کشتار روز واقعی ندانست و افزود: سازمان بازرگانی لرستان در حالی نرخ 32هزار تا 32 هزار و 500 ریال را برای مرغ کشتار روز تعیین کرده که کشتارگاههای مرغ هزینه بیشتری برای کشتار، بسته بندی و عرضه مرغ تازه متحمل می شوند.
شیخی که مدیریت کشتارگاه مرغ پرطلایی لرستان را برعهده دارد، گفت: عاملان کشتار و کشتارگاههای شهرستان خرم آباد حدود 11 سال است که طبق فرمول تایید شده معاونت اقتصادی استانداری لرستان و معاونت جهادکشاورزی استان مرغ زنده را خریداری و زیر نظر معاونت امور دام استان توزیع می کنند.
وی افزود: اما از اسفند ماه سال گذشته که مسئولیت عرضه و تعیین قیمت مرغ به سازمان بازرگانی محول شده مشکلات عدیده ای برای فعالان این صنف به وجود آمده است.
شیخی در ادامه از نحوه برخورد سازمان بازرگانی لرستان با عاملان کشتار و کشتارگاههای مرغ شهرستان خرم آباد در این مدت گله کرد و بیان داشت: عاملان کشتار مرغ در صورتی که نرخ تعیین شده از سوی سازمان بازرگانی لرستان را رعایت نکنند با آنان برخورد شده و پرونده آنها به تعزیرات ارسال می شود.
"علی احمد منصوری" دیگر عامل کشتار مرغ در شهرستان خرم آباد نیز با انتقاد از نرخ مصوب مرغ کشتار روز در استان لرستان و شهرستان خرم آباد گفت: قیمت مرغ زنده در بازار شناور بوده و تولید کنندگان و واسطه ها حاضر به عرضه مرغ زنده به قیمت کیلویی 21 هزار ریال نیستند و کشتارگاهها به ناچار مرغ زنده را با قیمتی بالغ بر 24 هزار ریال برای هر کیلوگرم خریداری می کنند که این افزایش قیمت مرغ زنده موجب افزایش قیمت مرغ کشتار روز شده است.
وی با انتقاد از اینکه نرخ مصوب تعیین شده برای مرغ کشتار روز از سوی بازرگانی تنها در استان لرستان با جدیت دنبال و اجرا می شود، افزود: در سایر استانها از جمله تهران مرغ کشتار روز بعضا تا کیلویی 37 هزار ریال نیز عرضه می شود و هیچگونه برخوردی از این بابت با عاملان کشتار و یا کشتارگاهها نمی شود.
این عامل کشتار مرغ در خرم آباد به مشکلات پیش آمده برای کشتارگاهها و عاملان کشتار مرغ ناشی از نرخ تعیین شده اشاره کرده و گفت: در صورت ادامه این روند کشتارگاهها قادر به ادامه فعالیت نبوده و به تعطیلی کشیده خواهند شد.
"سعید قنبری" از دیگر عاملان کشتار و توزیع مرغ در خرم آباد نیز گفت: عرضه هر کیلوگرم مرغ کشتار روز با نرخ مصوب 32 هزار ریال برای کشتارگاه تا دو هزار ریال در هر کیلوگرم ضرر دهی دارد.
وی افزود: برای تثبیت قیمت مرغ در بازار سازمان بازرگانی باید مرغ زنده را با نرخ مصوب و کنترل شده در اختیار کشتارگاه قرار داد تا کشتارگاه نیز طبق فرمول مورد توافق با اضافه کردن هزینه کشتار و سه درصد سود عامل مرغ کشتار روز را با نرخ مصوب اعلام شده از سوی بازرگانی عرضه کند.
این عامل کشتار مرغ هشدار داد در صورت ادامه این روند تعدادی از کشتارگاهها در لرستان به دلیل ضرر دهی تعطیل شده و کارکنان آنها که تعداد آنها به یک هزار نفر نیز می رسد بیکار خواهند شد.
وی خواستار حمایت جدی دولت از کشتارگاهها و عاملان کشتار مرغ با تعیین نرخ واقعی مرغ کشتار روز بر اساس قیمت مرغ زنده شد.
رییس سازمان بازرگانی لرستان نیز در این نشست در پاسخ به اعتراض و گله مندی عاملان کشتار مرغ در استان گفت: نرخ تعیین شده برای مرغ کشتار روز در استان لرستان بر اساس بررسی کارشناسی و محاسبه قیمت مرغ زنده انجام شده است.
"حجت بیرانوند"، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان را تنها متولی و مسئول اعلام نرخ اقلام اساسی و تنها مرجع رسیدگی به حل و فصل قیمت در کشور دانست و افزود: این سازمان مرغ کشتار روز را سه هزار و 500 ریال تعیین کرده که به دلیل هزینه انتقال مرغ زنده از سایر استانهای همجوار به لرستان این نرخ برای خرم آباد 32 هزار ریال منظور شده تا تولید کنندگان و عاملان کشتار مرغ متضرر نشوند.
وی پرداخت یارانه به عاملان کشتار مرغ را از دیگر اقدامات دولت در راستای حمایت از عاملان کشتار و کشتارگاهها عنوان کرد و اظهار داشت: بابت هر کیلوگرم مرغ کشتار روز عرضه شده از سوی کشتارگاهها بین یک هزار تا یک هزار و پانصد ریال به کشتارگاهها پرداخت خواهد شد.
رییس سازمان بازرگانی لرستان اعتراض و گله عاملان کشتار مرغ نسبت به نرخ مصوب اعلام شده را وارد ندانست و در ادامه تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم مرغ کشتار روز در اصفهان 32 هزار و 300 ریال بدون پرداخت یارانه، اراک 30 هزار ریال بدون پرداخت یارانه و در خوزستان نیز 32 هزار ریال با یک هزار و 500 ریال یارانه تعیین شده لذا نرخ تعیین شده در خرم آباد واقعی و کاملا کارشناسی می باشد.
مصرف مرغ روزانه مردم استان لرستان حدود 120 تن است که توسط 30 کشتارگاه تامین می شود

/ 0 نظر / 12 بازدید