4 روز حریق در جنگل‌های جنوب لرستان

 

آتش سوزی جنگل ها و مراتع مله کوه  رومشگان
شناسهٔ خبر: 2855619 -جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۰
پلدختر - بعدازظهر امروز آتش کوه «کیالان» پلدختر مهار شد تا بعد از «

وی ادامه داد: با توجه به وزش باد و شیب بالای منطقه و احتمال برافروخته شدن کنده های نیم سوخته بخشی از نیروهای منابع طبیعی در منطقه کیالان به حال آماده باش نگه داشته شده اند تا در صورت روشن شدن دوباره آتش نسبت به اطفای حریق اقدام کنند.

خادمی با بیان اینکه در حال حاضر منابع طبیعی به صورت کشیک در منطقه کیالان مستقر است یادآور شد: از بامداد امروز نیز آتش سوزی در کوههای «چارتا» شروع شده و نیمی از نیروهای منابع طبیعی برای اطفای حریق راهی این منطقه شده اند.

وی افزود: نیروهای مردمی به همراه نیروهای بسیج و سپاه به کمک منابع طبیعی آمده و تاکنون یک جبهه از آتش سوزی مهار شده و بخشی از آن باقی مانده است.

خادمی با بیان اینکه به دلیل صعب العبور بودن منطقه کار اطفای حریق به سختی انجام می شود افزود: در حال حاضر نیروها مشغول به کار به دلیل روزه دار بودن به سختی کار مهار آتش سوزی در ارتفاعات «چارتا» را انجام می دهند.

آتش سوزی در ارتفاعات «چارتا» در حالی رخ می دهد که از عصر سه شنبه هفته جاری جنگل ها و مراتع کوه کیالان پلدختر بارها شاهد وقوع آتش سوزی های متعدد بود که با تلاش نیروهای مردمی و اداره منابع طبیعی با وسایل ابتدایی بیل و شاخه و برگ درختان مهار شد.

 

نخستین آتش سوری روز سه شنبه رخ داد که پس از مهار آتش در بامداد چهارشنبه دوباره آتش سوزی به علت وزش باد ساعت ۱۵ روز چهارشنبه آغاز شد و تا ساعت چهار بامداد پنج شنبه ادامه داشت.

هنوز ساعاتی از مهار آتش نگذشته بود که بعدازظهر روز گذشته تخت چان در نزدیکی همین منطقه دوباره شاهد وقوع آتش سوزی گسترده دیگری بود تا بخش مهمی از مراتع و جنگلهای بکر لرستان از دست برود.

آتش سوزی تخت چان نیز ساعت ۲۲ شب گذشته مهار شد تا صبح امروز کیالان دوباره گر بگیرد و شاهد حریق باشد.

هنوز از اطفای حریق در کیالان ساعتی نگذشته که مسئولان از وقوع آتش سوزی دیگری در «چارتا» خبر می دهند تا آتش سوزی مراتع و جنگلهای این منطقه وارد چهارمین روز خود شود.

وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی و غیرکارشناسی هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا به گفته سید محمد قاسمی دبیر کارگروه صیانت از جنگلهای لرستان سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگلهای لرستان نابود شود.

مطابق بررسی های صورت گرفته عامل انسانی در صدر دلایل آتش سوزی جنگلهای لرستان قرار دارد به طوریکه به گفته مدیرکل منابع طبیعی لرستان ۹۰ درصد آتش سوزی ها توسط عامل انسانی در جنگلهای لرستان رخ می دهد.

بنابر بررسی های صورت گرفته سه دلیل اختلاف کشاورزان و دامداران، بی‌احتیاطی گردشگران و آتش زدن «پس چر» مزارع از عوامل آتش سوزی‌ها در سطح جنگلها و مراتع استان لرستان است.

این وضعیت در حالیست که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع گفته است که میزان آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در بهار سال جاری در استانهای فارس، کرمان و لرستان بیشتر از سایر مناطق کشور رخ داده است.

روند آتش سوزیها در جنگلها و مراتع لرستان در حالی استمرار دارد که بر اساس اظهار نظر مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان طی سال گذشته بیش از ۳۵۰ هکتار از جنگلهای لرستان بر اثر آتش سوزی از بین رفته است.

مهرداد بهاروندی همچنین گفته بود که طی سال ۹۲ نیز بیش از هزار و ۶۸۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان لرستان دچار حریق و آتش سوزی شده است.

آتش سوزی ها در جنگلهای بلوط قلب زاگرس در حالیست که اخیرا لرستان به عنوان یکی از سه استان اجرای مانور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگلها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتخاب و این مانور در خرم آباد با حضور قائم مقام سازمان محیط زیست برگزار شد.

جنگلهای بلوط لرستان هر ساله در کابوس آتش سوزیهای تابستان می سوزند ولی امسال گویا آتش بیشتر از سال گذشته به سر وقت بلوط ها آمده است.

استان لرستان در زمینه وسعت جنگلهای بلوط بعد از استان فارس در رتبه دوم کشور قرار دارد.

/ 1 نظر / 82 بازدید
کریو رایگان

اکانت کریو رایگان...با قابلیت بروز رسانی خودکار nod32‎ http://www.aparat.com/v/TlNic server : kerio.mrtunnel.ir user : public password : secret‎